KulturaWystawa plenerowa poświęcona 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego!

Wystawa plenerowa poświęcona 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego!

Zapraszamy do Książnicy Płockiej na wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Okazją i inspiracją do prezentacji wystawy i realizacji działań w Płocku  jest rocznica związana z płockim bohaterem, a zarazem jedną z najwybitniejszych postaci Powstania Styczniowego – Zygmuntem Padlewskim.
Wystawa plenerowa poświęcona 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego!
Redakcja Panorama Płock

Zapraszamy do Książnicy Płockiej na wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Okazją i inspiracją do prezentacji wystawy i realizacji działań w Płocku jest rocznica związana z płockim bohaterem, a zarazem jedną z najwybitniejszych postaci Powstania Styczniowego – Zygmuntem Padlewskim.

O powstaniu przypomina realizowany w tym roku projekt edukacyjny zatytułowany „Powstanie Styczniowe 1863–1864. Gramy o niepodległość”, realizowany przez Stowarzyszenie „Kompas” w partnerstwie z Książnicą Płocką im. W. Broniewskiego. Mimo swojego znaczenia w naszej historii Powstanie Styczniowe jest odległe i obce dla przeważającej większości współczesnych młodych ludzi. Edukacja szkolna jest w tym zakresie bardzo skąpa, a jednocześnie temat powstania 1863–1864 jest tak odległy, że z reguły nie funkcjonują już w jego obszarze przekazy rodzinne, międzypokoleniowe (jak np. dzieje się jeszcze w przypadku Powstania Warszawskiego).

Zasadniczą częścią projektu jest historyczna wystawa, która przekrojowo i przystępnie pokazuje podstawowe zagadnienia związane z przygotowaniami do powstania, jego wybuchem i przebiegiem. Bogaty wybór materiałów ikonograficznych (fotografii, rycin z epoki, reprodukcji prac malarskich) oddziałuje na wyobraźnię i pozwala poczuć klimat tamtych czasów.

Okazją i inspiracją do prezentacji wystawy i realizacji działań w Płocku jest rocznica związana z płockim bohaterem, a zarazem jedną z najwybitniejszych postaci Powstania Styczniowego – Zygmuntem Padlewskim. Młody generał Padlewski, który był członkiem ścisłego kierownictwa powstania i wojennym naczelnikiem województwa płockiego, został rozstrzelany 15 maja 1863 r. w Płocku.

Wystawa ma charakter mobilny i po swojej premierze (10 maja) w ogrodach Książnicy Płockiej trafi w kolejne miejsca w województwie mazowieckim, m. in. do Gostynina, Grójca. W Płocku będzie można oglądać wystawę do 10 czerwca. Zapraszamy!

Zadanie „Powstanie Styczniowe 1863–1864. Gramy o niepodległość” zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wybrane dla Ciebie
Pożar mieszkania na Skarpie
Redakcja Panorama Płock