Na sygnaleAudi z ul. Kolejowej i Citroen z ul. Zagroda odbyły swą ostatnią podróż!

Audi z ul. Kolejowej i Citroen z ul. Zagroda odbyły swą ostatnią podróż!

Audi z ul. Kolejowej i Citroen z ul. Zagroda odbyły swą ostatnią podróż!

16.05.2024 12:26

Audi z ul. Kolejowej i Citroen z ul. Zagroda odbyły swą ostatnią podróż!

Straż Miejska przeprowadziła już wiele akcji usuwania wraków z płockich ulic. Jak się okazuje, wciąż nie brakuje samochodów, które należy usunąć.  Tym razem zostały zabrane Audi z ul. Kolejowej i Citroenowi z ul. Zagroda. 

- Pożegnaliśmy się z nim bez żalu. W kolejce czekają kolejne wraki - komentuje Płocka Straż Miejska. 

Głównym problemem jest brak ustawowej definicji pojęcia wraku oraz brak interpretacji prawnej tego pojęcia, wrakiem potocznie nazywamy pojazd pozbawiony tablic rejestracyjnych lub znajdujący się w stanie wskazującym na to, że nie jest używany. O tym może świadczyć m.in. jego wiek, zniszczone wnętrze czy dostępność pojazdu dla osób trzecich.

Obraz
Obraz

Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, dlatego proces trwa czasem nawet kilka miesięcy.

Usunięcie pojazdu nie jest takie łatwe. Usunięcie nieużywanego pojazdu jest uwarunkowane tym, na jakim terenie się on znajduje. Aby można było odholować taki pojazd, musi znajdować się on na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, które są oznakowane specjalnymi znakami. W pozostałych przypadkach działania powinien podjąć zarządzający terenem.

Jeśli droga wewnętrzna znajduje się na obszarze strefy ruchu lub zamieszkania, art. 50a ma zastosowanie. Jeśli nie – wrak nie zostanie usunięty przez służby na podstawie tego przepisu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, np. wyciekają z niego płyny eksploatacyjne.

Strażnicy miejscy reagują na wszystkie zgłoszenia dotyczące porzuconych aut. Czasem jednak ze względu na respektowanie przepisów, samochód nie może zostać odholowany. Służby na początku procesu zawsze próbują ustalić tożsamość właściciela, po to by na własny koszt odholował samochód. Jeżeli kierowca nie zostanie ustalony, wówczas pojazd jest przewożony na specjalny parking. Od tego momentu właściciel ma pół roku na odebranie samochodu.

Porzucony pojazd staje się własnością gminy, jeśli:

  • zgodnie z art. 50a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym zostanie usunięty z drogi, ale nie zostanie odebrany na wezwanie gminy przez właściciela w ciągu 6 miesięcy. Wtedy samochód uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się,
  • zgodnie z art. 50a ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym w ciągu 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie