Zgodnie z prawem kanonicznym, katolicy są zobowiązani do powstrzymania się od spożywania mięsa w piątki jako formy pokuty. Jednak biskup diecezjalny może udzielić dyspensy – czyli zwolnienia z tego obowiązku – w szczególnych okolicznościach.
W tym przypadku dyspensa obejmuje:
- wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Płockiej,
- osoby, które 1 maja 2026 r. będą czasowo przebywać na tym obszarze.
Data 1 maja to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy (Święto Pracy).