KulturaWywiad Maciej Krajewski: Nic nie byłoby możliwe, gdyby nie drużyna!

Wywiad Maciej Krajewski: Nic nie byłoby możliwe, gdyby nie drużyna!

W Panoramie Płock dużo się dzieje. Ostatnio w naszej redakcji gościliśmy Macieja Krajewskiego, czyli  wiceprzewodniczącego płockiej Lewicy i znanego społecznika. Przeprowadziliśmy z nim rozmowę na temat tego, dlaczego warto pomagać. Zapraszamy do lektury.
Wywiad Maciej Krajewski: Nic nie byłoby możliwe, gdyby nie drużyna!
Redakcja Panorama Płock

09.01.2024 11:20

W Panoramie Płock dużo się dzieje. Ostatnio w naszej redakcji gościliśmy Macieja Krajewskiego, czyli wiceprzewodniczącego płockiej Lewicy i znanego społecznika. Przeprowadziliśmy z nim rozmowę na temat tego, dlaczego warto pomagać. Zapraszamy do lektury.

Obraz

Anna Piotrowska:W 2023 r. Lewica Płock działała bardzo prężnie, dlatego proszę Pana o podsumowanie wszystkich akcji, które przeprowadziliście. I z czego w ogóle wynika tak duże zaangażowanie społeczne? Ciężko wymienić wszystkie akcje, ponieważ było ich naprawdę dużo.

Maciej Krajewski: Moje zaangażowanie społeczne wynika z tego, że jako młody chłopak należałem do ruchu młodzieżowego, gdzie bez przerwy zajmowaliśmy się pomocą dla dzieci i młodzieży, np. w organizacji ferii, w organizacji akcji “Lato”, ale również różnego rodzaju szkoleń podnoszących kwalifikacje. Projekty były uzależnione od tego, jaką kwotą dysponowaliśmy.

Obraz

Maciej Krajewski: Następnie, byłem radnym najniższego szczebla, czyli radnym rady mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, w której pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego, następnie przewodniczącego rady mieszkańców tego osiedla. Postulaty, które zgłaszałem 20 lat temu, zostały po jakimś czasie wykonane, m.in.: modernizacja ogródka jordanowskiego, dodatkowe miejsca parkingowe, lepszy monitoring, ogrodzenie placów zabaw czy doświetlenie terenu.

Maciej Krajewski: Natomiast, jako Lewica Płock, rok 2023 był bardzo pracowity. Zacznę od wiodących, powtarzalnych, cotygodniowych projektów: razem ze Stowarzyszeniem Pomoc Płocka z panem prezesem Adamem Wiśniewskim, wydajemy ciepłe posiłki oraz paczki żywnościowe, jak i środki higieny osobistej dla osób w kryzysie bezdomności, na zakręcie życiowym, mniej zaradnych życiowo lub z niskimi dochodami. Robimy to w każdy czwartek i pojawia się tam zazwyczaj od 70 do 100 osób. Każdy dostaje ciepły posiłek, dostaje paczkę i jak jest potrzeba dostaje również środki czystości osobistej. Teraz dodatkowo będziemy wydawać ubrania. Mamy także sygnały, że niektóre osoby chętnie by otrzymały książki, co jest bardzo budującym elementem naszego działania. Na przygotowanie tego składamy się sami, ewentualnie pozyskujemy sponsorów, którzy dają nam owoce, warzywa, makarony, chleb, nabiał i inne produkty. To są nasi stali partnerzy i dorywczo ludzie o dobrym sercu, którzy widząc te akcje sami przywożą potrzebne rzeczy. Nawet czasami nie wiemy, kto jest darczyńcą, ponieważ dary są przywożone do budynku płockiego teatru (tu mieści się siedziba Stowarzyszenia Pomoc Płocka) lub na Kochanowskiego 5 (miejsce wydawania posiłków) w dniu wydawania posiłków, zostawiają paczki i odjeżdżają.

Obraz
Obraz

Anna Piotrowska: A co daje Panu taka praca u podstaw z tymi ludźmi? To jak pomagacie, czy ma Pan świadomość, że wpływa też na ich dalszy los, który może się na przykład poprawić w przyszłości?

Maciej Krajewski: Daje mi to ogromną satysfakcję, daje też możliwość budowania siebie, tego, że mam dobre serce. To jest także dawanie dobrego przykładu zarówno moim dzieciom oraz innym osobom, że warto pomagać. Natomiast ja przez te akcje społeczne chciałbym budować również pozytywny wizerunek partii, tak jak jest budowany pozytywny wizerunek firmy, żeby nie bić piany, nie posuwać się do brzydkich rzeczy, słownictwa, gestów, chamstwa, żeby na gruncie lokalnym tego nie było. Wystarczy, że to się dzieje w ogólnopolskiej polityce i to na bardzo szeroką skalę, wręcz niespotykaną. Wiadomo, że takie zachowanie jest bardziej klikalne, widziane ale ja nie chcę brać w tym udziału, nie będę nigdy tego robił. Chciałbym, żeby też inne organizacje polityczne, społeczne lub nasza Lewica na terenie kraju, w innych miastach, gminach, województwach też przyjęła takie zasady. Za dużo jest dziś hejtu i mowy nienawiści, co czasem pociąga za sobą tragiczne konsekwencje.

Maciej Krajewski: Szczególnie z sentymentem odnoszę się do akcji „Lato” ze względu na to, że ja to robiłem przez parę lat jako szef struktur mazowieckich i członek Prezydium Rady Krajowej ZSMP, gdzie robiliśmy obozy, kolonie, szkolenia, z których korzystało od 2,5 tysiąca do 3,5 tysiąca dzieci z terenu całego kraju. Dla niektórych dzieci był to pierwszy taki wyjazd. To jest bardzo wzruszające i budujące, że dostają możliwość, których gdzieś indziej nie mają z różnych powodów. Na ten rok 2024 mam już około 100 miejsc zabezpieczonych i 100 osób z miasta Płocka lub z powiatu płockiego znowu wyjedzie na kolonie i obozy, bo to są kolonie na przykład rekreacyjne, sportowe, ale też są obozy obyczajowe, historyczne. Zależy, jaki tytuł ma dany projekt i tam jest podany wiek dzieci. Frekwencja wynosi 50/50, czyli dziewczynki i chłopcy w różnych przedziałach wiekowych podzieleni po równo.

Anna Piotrowska:Słyszałam również, że nie zapominacie o Ukrainie. Od momentu wybuchu wojny jesteście tam stałymi bywalcami?

Maciej Krajewski: Tak, to był kluczowy moment sprawdzenia naszej działalności. Zbieraliśmy datki, pomoc rzeczową, finansową dla osób dotkniętych wojną. Koledzy, którzy jeździli z darami mieli bezpośredni kontakt z osobami, żołnierzami z pierwszej linii frontu i od nich posiadaliśmy informacje, co jest im najbardziej potrzebne. Takich wyjazdów było ponad 30.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Anna Piotrowska: I w minionym roku była taka akcja.

Maciej Krajewski: Tak, była taka akcja. Przewieźliśmy meble starszej pani. Ta pani do mnie dzwoniła wczoraj wieczorem i powiedziała, że czeka na następne meble. Pytała czy potwierdzamy, że przyjedziemy i pomożemy. Oczywiście potwierdziłem. Powiedziała, że w ciągu 2-3 dni powinna mieć dostawę mebli, czyli znów wsiadamy w samochód, bierzemy narzędzia, jedziemy i działamy. Zresztą jest to nasze hasło: „Działamy. Nie ściemniamy”.

Obraz

Maciej Krajewski: Wspieramy też ośrodki wychowawczo-opiekuńcze. Do tego dochodzi schronisko dla zwierząt. Co roku woziliśmy słomę, będziemy teraz wychodzić z pieskami na spacery na zasadzie wolontariatu. Chcemy to robić powiedzmy w sobotę po pracy dwa lub cztery razy w miesiącu jako sympatycy, członkowie Lewicy. Monitorujemy, co jest na daną chwilę schronisku potrzebne i współpracujemy.

Obraz
Obraz
Obraz

Maciej Krajewski: Jako płocka Lewica zrobiliśmy niedawno akcję zwiedzanie Płocka z przewodnikiem. Najpierw na naszej mapie znalazła się dzielnica Stare Miasto, następnie dzielnica żydowska. Ostatnio zwiedzaliśmy dwie katedry. Jak Państwo wiecie, są dwie katedry w Płocku - Świątynia Miłosierdzia i Miłości, czyli Katedra Mariawicka oraz Bazylika Katedralna NMP. Od wiosny będą kolejne akcje. Jesteśmy z Panią przewodnik już po rozmowach, mamy zaplanowane co miesiąc kilka takich etapów zwiedzania Płocka i tu będziemy mieszkańców bardzo na to zapraszać.

Było również kilka akcji "rower" z Lewicą Płock. Zwiedziliśmy różne miejsca, było ognisko, grill. Fajnie się to przyjęło. Organizowaliśmy także rejsy statkiem połączone z ogniskiem i potańcówką. W tym roku również będziemy to robić.

Obraz
Obraz

Maciej Krajewski: Zorganizowaliśmy Dzień Dziecka razem z naszym partnerem Stowarzyszeniem Pomoc Płocka. Było około 300 dzieci, m.in. z ośrodków gminnych, dzieci z niepełnosprawnością, jak i mieszkańcy naszego miasta. Drugą taką dużą imprezą, ale to już zorganizowaną przez Lewicę było zakończenie szkoły i rozpoczęcie lata. Odbywało się to w Spółdzielczym Domu Kultury. Było wtedy około 300 dzieci plus ich opiekunowie.

Przygotowujemy także święta dla osób bezdomnych, znajdujących się na zakręcie życiowym, mniej zaradnych życiowo czy z mniejszymi dochodami. Takie akcje może nie są widoczne, ale dla każdej z tych osób ma to znaczenie. Osoby zgłaszają, że nie mają na przykład butów czy innych rzeczy i my to organizujemy i zawozimy. Ja sam na przykład ostatnio przez 2 dni rozwoziłem ubrania i inne różne rzeczy.

Obraz
Obraz
Obraz

Anna Piotrowska: No właśnie, a jak mógł Pan zauważyć, czy ludzie w Płocku nie mają na przykład takiego poczucia niższości, że muszą kogoś poprosić o pomoc? Czy to proszenie o pomoc przychodzi z łatwością?

Maciej Krajewski: Mają. Niektóre osoby wstydzą się. Przychodzą wcześniej po posiłek. My wydajemy go o 14:30, ale przychodzą tam wcześniej i pytają czy mogliby go wziąć i pójść sobie. To są niekiedy osoby z problemami alkoholowymi. Ostatnio były także osoby, które mają wyższe wykształcenie. Straciły pracę, nie mogą znaleźć kolejnej. Są różne osoby. Nagła redukcja etatów, śmierć członków rodziny czy inne sytuacje nagle zmuszają do proszenia o pomoc. To jest bardzo często nie do przejścia samemu.

Chciałem powiedzieć, co mnie bardzo wzruszyło ja z tymi osobami rozmawiam. Oprócz tej takiej doraźnej pomocy, czyli jedzenia, paczek, bardzo ważna jest rozmowa z nimi, ale też, żeby pomóc im wyjść na prostą. Niektórym osobom zaproponowaliśmy pracę. Jedni lepiej to wykorzystali, drudzy gorzej. Znów to teraz robimy, ponieważ zbliża się sezon. Tym, którzy będą spełniać warunki, czyli posiadają pewne umiejętności i przejdą badania lekarskie, damy pracę. To jest taka pomoc doraźna, ale jeszcze tym ludziom potrzeba pomocy psychologa, żeby im pomóc wyjść z problemów, wyprowadzić ich na prostą.

Robiliśmy również akcje umeblowania mieszkania. Zgłosiła się do nas dziewczyna, którą zostawił partner z pięciorgiem dzieci. Dostała mieszkanie, ale nie mieli na czym spać. Wszystko zorganizowaliśmy, zawieźliśmy meble, pomogliśmy w zaaranżowaniu nowego lokum. Następnie była pani, której zmarł mąż i tutaj również pomogliśmy tej pani, ponieważ ludzie w takich sytuacjach nie są w stanie myśleć o tym, kto im umebluje mieszkanie, kto zadba o strefę ich komfortu i od tego jesteśmy my.

Obraz

Maciej Krajewski:W styczniu w Lewicy Płock rusza Biuro Porad Prawnych, które chcemy połączyć z Biurem Interwencji Społecznych. W każdy poniedziałek pani mecenas będzie dostępna w biurze, będą dyżury także z przedstawicielem płockiej Lewicy. Już niedługo bierzemy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy razem ze Spółdzielczym Domem Kultury. Będziemy działali tego dnia w Galerii Mosty. Wkrótce będzie Dzień Kobiet, czyli rozdawanie kilkuset tulipanów oraz niespodzianek Paniom. W tym roku chcemy połączyć to z jakimś koncertem, występami i pokazami.

Obraz
Obraz

Maciej Krajewski:Jako lewica Płock bierzemy cyklicznie udział we wszystkich uroczystościach państwowych. Od tego roku również zaczniemy spotkania z autorytetami, na które jest zapotrzebowanie mieszkańców, organizacji czy przedsiębiorców. Jednym z nich jest na przykład spotkanie z panem prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. W następnym terminie będzie także spotkanie z Panią prezydentową Jolantą Kwaśniewską czy z byłym premierem, byłym ministrem finansów, a obecnie eurodeputowanym panem Markiem Belką, ale także marszałkiem Sejmu RP Włodzimierzem Czarzastym, z premierem Krzysztofem Gawkowskim, z Ministrami oraz Posłami i Senatorami, ludźmi ze świata sportu i kultury.

Będziemy także organizować z Płocką Izbą Gospodarczą Forum Gospodarcze odnośnie współpracy z Chinami. Odbyły się już dwa spotkania polityków czyli parlamentarzystów Lewicy z panem ambasadorem, z jego zastępcą i attaché handlowym odnośnie tego forum. Uważam, że będzie to jedno z największych wydarzeń w Płocku na przełomie ostatnich lat. Na forum pojawią się przedsiębiorcy z Płocka, będą także z Sierpca, Gostynina, Mławy, Żuromina, Ciechanowa, itp. Przedstawiciele Chin byli bardzo dobrze przygotowani do spotkania. Ich celem jest nawiązanie współpracy handlowej z przedsiębiorcami. Jest dużo firm - patrząc na budowę Olefin, największej inwestycji, na przykład produkujących stal. Przyjedzie też ambasador Armenii, Niderlandów.

Obraz

Maciej Krajewski:Z akcji powtarzalnych mamy także rozdawanie choinek. Akcja odbywała się także rok temu. W tym roku rozdaliśmy ponad 200 choinek, oczywiście w 3 różnych miejscach. Muszę przyznać, że choinki rozchodzą się w zawrotnym tempie.Akurat jest teraz czas silnych mrozów, więc warto powiedzieć, że wspomagamy również ogrzewalnię dla bezdomnych. Zanosimy tam jedzenie i ubrania, co bardzo często ratuje tym ludziom życie. Pamiętajmy, że jak widzimy człowieka, który nie ma się gdzie podziać, warto wskazać mu adres ogrzewalni lub pomóc mu się tam po prostu dostać.Będziemy także obecni w ferie dla dzieci, ponieważ rozpoczynają się one już lada moment. Będą się one odbywać w Spółdzielczym Domu Kultury, żeby zagospodarować dzieciom czas wolny, zwłaszcza dla tych dzieci, których rodzice muszą w czasie ferii pracować. Będą organizowane gry, zabawy, wyjście do kina, poczęstunki itp.W czasie świąt, czyli w Wigilię i Wielkanoc przygotowujemy śniadania świąteczne, rozdajemy wtedy paczki, prezenty, najbardziej potrzebującym. Jako Lewica Płocka bierzemy udziały w turniejach charytatywnych, gramy z młodzieżą z Płocka w piłkę, jak również biegamy z osobami, które są chętne z nami zrobić taki trening. Wzięliśmy udział w 30. Akcji Sprzątanie Świata i w tym roku znów będziemy to robić oraz wiele innych mniejszych czy większych akcji zawsze bierzemy w nich udział.

Obraz
Obraz

Maciej Krajewski:Ruszamy także z oddawaniem krwi. Kolega Mariusz Wojda oddał krew, ja szpik, teraz będziemy chcieli to połączyć, zachęcić mieszkańców Płocka i okolic do oddawania krwi, bo jest na to duże zapotrzebowanie ale również bardzo ważne jest oddawanie szpiku, bo gdzieś możemy mieć swojego "bliźniaka genetycznego", któremu możemy uratować życie. Oprócz tego robimy też co miesiąc cykliczną akcję dbania o grób byłego Prezydenta Miasta Płocka - Aleksandra Macieszy. Był on wcześniej burmistrzem, przewodniczącym, prezydentem, reaktywował Płockie Towarzystwo Naukowe, był prezesem Izby Lekarskiej w Płocku, fotografem. Dbamy również o inne groby: Antolka Gradowskiego i innych osób zasłużonych dla Płocka. Sprzątamy, palimy świeczki, kładziemy wiązanki.

Obraz

Maciej Krajewski:Rozdawaliśmy także gazetki Naszej Lewicy. A dlaczego o tym mówię, ponieważ tam były wszystkie informacje: czym jest Lewica, jaki ma program, co może zaproponować, a nam było to potrzebne do rozmów z mieszkańcami. Czasami, jakie mają bolączki, co ewentualnie moglibyśmy zrobić wracając do współrządzenia w mieście czy w powiecie. Ludzie wiedzą najlepiej, czego potrzebują. Na podstawie tego będziemy budować swój program wyborczy, który będziemy przedstawiać w najbliższym czasie na konferencji prasowej.

Anna Piotrowska: Czyli na koniec niech Pan odpowie na pytanie: czy warto pomagać?

Maciej Krajewski: Warto pomagać, my działamy nie ściemniamy, nie ma nic piękniejszego od pomagania, bezinteresownego, bo musimy pamiętać jedną rzecz, że jeśli my pomagamy i robimy to systematycznie, nie dla profitu, nie dla korzyści, to ktoś może też załapać tę zajawkę i zacznie pomagać innym. Trzeba pamiętać, że sytuacja gospodarcza w kraju przez pandemię, przez ceny energii, paliwa, przez sytuację globalną na świecie, nie mówiąc już o złym zarządzaniu naszym krajem, były fatalne. Mieliśmy do czynienia z organizacją przestępczą. Na szczęście odzyskaliśmy drugi raz niepodległość, dokładnie piętnastego października. Ja o tym mówię i będę mówił, bo ta partia rządząca tak podzieliła społeczeństwo na pół, że ludzie w rodzinach ze sobą nie rozmawiają. Dochodziło do kłótni, a nawet bójek, przestępstw, szykanowania. Doszło do samobójstwo dziecka jednej z posłanek. Mowa nienawiści ma wpływ na wszystko dookoła. To wyglądało, jakby były dwa narody. Nie po to nasi dziadkowe i pradziadkowie walczyli, żeby teraz grono osób, to wszystko zniwelowało. Miliony ludzi zginęły za naszą wolność, żebyśmy mogli żyć w normalnym kraju, w normalnym świecie, a to, co się wydarzyło przez 8 ostatnich lat to jest całe zło, które wymknęło się spod kontroli. Natomiast my tutaj jako Lewica budujemy pozytywną wizję, którą wcielimy w życie. Już to robimy.

Faktem jest, że zbliżają się wybory samorządowe i tutaj musimy teraz skupić się na programie dla całego miasta. Ale jak Państwo wiecie musimy dokładnie doprecyzować program pod dany okręg wyborczy, pod dane osiedle, pod daną ulicę. Chcemy wiedzieć, czego oczekują mieszkańcy i poprawiać jakość ich życia w mieście, być może chodzi o nowe oświetlenie, kamery, ławeczki, dodatkowe place zabaw, remonty, nowe inwestycje i tak dalej. Trzeba pamiętać też o najmłodszych o zagospodarowaniu czasu wolnego dla tych dzieci, ale też trzeba pamiętać o seniorach, że siedzą sami w domu.

Szczegółowy program i informacje na temat nowych pomysłów i projektów będziemy przekazywać na konferencji prasowej już wkrótce. Zresztą wszystkie nasze akcje pokazujemy w Social-Media w formie zdjęć, a także krótkich filmików. Zapraszamy do odwiedzenia na Facebooku strony płockiej Lewicy.

Anna Piotrowska: Dziękuję za tę budującą rozmowę i myślę, że na pewno zobaczymy się na konferencji.

Maciej Krajewski: Również dziękuję i zapraszam do odwiedzania Panoramy Płock, a przede wszystkim do dzielenia się dobrem. Nie było bo to możliwe wszystko do zorganizowania gdyby nie:

Team Lewica Płock: Maciej Krajewski, Magdalena Ogeniewska-Krajewska, Arkadiusz Iwaniak Mariusz Wojda, Justyna Wojda, Mariusz Wilkoński, Sławomir Wrześniewski, Leszek Zajączkowski, Grzegorz Bor, Adam Wiśniewski i wielu innych.

Obraz