Szkoła Podstawowa nr 1 zwycięzcą III edycji Programu Polska Stolica Recyklingu
Szkoła Podstawowa nr 1 w Płocku zwyciężyła w III edycji Programu Polska Stolica Recyklingu i zdobyła nagrodę specjalną, czyli 10 tys. złotych. Placówka pokonała 180 instytucji z całej Polski. Rywalizacja opierała się o bezpłatną usługę EKOzwroty, w ramach której można oddawać elektronikę, tekstylia, obuwie, książki i zabawki dla dzieci.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku otrzymała nagrodę w kategorii "elektronika". To 10 tysięcy złotych, które placówka może przeznaczyć na dowolny cel. W ramach usługi EKOzwroty instytucje mogły też nadawać niepotrzebne ale nadające się do użytku ubrania, obuwie, książki i artykuły dziecięce. Program Polska Stolica Recyklingu ma edukować społeczeństwo w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego i pokazać praktyczny wymiar zasad "reuse" i "zero waste. Każdy nadany EKOzwrot to krok w stronę oszczędzania zasobów, takich jak woda czy metale ziem rzadkich.
To usługa ze wszech miar potrzebna. Pozwala pozbyć się niepotrzebnych ale nadal sprawnych przedmiotów, zawracać je na rynek a przy okazji działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Każdy, zdatny do ponownego użycia przedmiot podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek. Część oddanych rzeczy zostaje przekazana do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących jako EKOdary.
Przypominamy Program Polska Stolica Recyklingu to ogólnopolska grywalizacja miast oraz instytucji. Samorządy walczyły o zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu prowadząc zbiórki elektrycznych śmieci, natomiast instytucje zbierały punkty w oparciu o usługę EKOzwroty. W 3 edycji o nagrody walczyło blisko 80 miast oraz przeszło 180 szkół, przedszkoli, bibliotek czy uczelni.
Przedstawiciele płockiej placówki odebrali statuetkę i bon na 10 tysięcy złotych podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbywała się w ramach Kongresu Miast i Biznesu, w Fabryce Wełny w Pabianicach.
Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.