Płock najlepszym miastem w rankingu dotyczącym komfortu życia!
Warszawa oferuje najwyższy poziom kultury i edukacji, Białystok wygrywa w obszarze zdrowotnym, najbezpieczniej jest w Rybniku, a największym komfortem życia wyróżnia się Płock – to wnioski z rankingu polskich miast przygotowanego przez PZU we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Ranking miast PZU Lokalnie obejmuje 38 polskich miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. PZU Lokalnie to projekt, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia.
Najwyżej ocenione miasta w poszczególnych kategoriach:
- Zdrowie: Białystok, Olsztyn, Lublin, Koszalin, Rzeszów;
- Kultura i edukacja: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk;
- Bezpieczeństwo: Rybnik, Rzeszów, Opole, Białystok, Olsztyn.
- Komfort życia: Płock, Katowice, Warszawa, Wałbrzych, Wrocław.
Pozycja miasta w rankingu ma odzwierciedlać jakość życia mieszkańców, na którą składają się cztery obszary:
- Kultura i edukacja: dostępność instytucji edukacyjnych i opiekuńczych (szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc w szkołach niepublicznych), instytucji kultury oraz odległość od popularnych miejscowości turystycznych w górach i nad morzem;
- Zdrowie: dostępność usług zdrowotnych (lekarze, pielęgniarki i położne, przychodnie, placówki POZ, szpitale), trasy rowerowe, infrastruktura sportowa, jakość powietrza (PM 2,5 i PM 10);
- Bezpieczeństwo: przestępczość (w tym przestępstwa przeciw mieniu), komendy Policji i Straży Pożarnej, miejscowe zagrożenia wg Straży Pożarnej;
- Komfort życia: wysokość wynagrodzeń, koszty utrzymania i zakupu mieszkania, stopa bezrobocia, komunikacja (przystanki, dworce kolejowe i autobusowe, rowery miejskie, odległość od lotnisk), powierzchnie zielone i narażenie na hałas.
Dla każdego z 38 miast uwzględnionych w rankingu PZU przygotował stronę prezentującą jego najmocniejsze strony oraz pozycję na tle okolicznych miast. Całość jest dostępna na stronie www.pzu.pl/lokalnie.
Nad przygotowaniem rankingu pracowali członkowie AI Lab SGH, realizującego projekty w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce.
– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – tłumaczy dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
PŁOCK:
Inne Top 5: