O czym powinni pamiętać kierowcy zimą?
Zima to okres, który stawia przed kierowcami szczególne wyzwania. Niskie temperatury, opady śniegu, lód na drodze czy krótki dzień – to tylko niektóre czynniki, które wymagają od nas zwiększonej uwagi i odpowiedzialności.
Aby poruszać się po drogach bezpiecznie, kierowcy muszą przestrzegać kilku istotnych zasad, które zapewnią im oraz innym uczestnikom ruchu drogowego większą ochronę przed niebezpieczeństwami związanymi z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Jednym z najczęściej obserwowanych problemów jest brak odpowiedniego odśnieżenia pojazdu przed wyruszeniem w trasę. Nieodśnieżone szyby, dachy oraz reflektory w znacznym stopniu ograniczają widoczność kierowcy, co zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.
Ponadto spadający śnieg lub lód z poruszającego się pojazdu może poważnie uszkodzić inne auta, a nawet doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
W ubiegłym tygodniu w Słupie Pierwszym (gm. Borowie) doszło do podobnego zdarzenia. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że z dachu ciężarówki na jadący z naprzeciwka pojazd volkswagen spadła bryła lodu, która przebiła szybę czołową osobówki. Uderzenie było tak duże, że pasażerka z obrażeniami twarzoczaszki trafiła do szpitala. Kierowca pojazdu ciężarowego odjechał z miejsca zdarzenia, prawdopodobnie nawet nie zauważając całego zdarzenia.
Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku, gdy nieodśnieżony pojazd przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu.
Kiedy pokrzywdzony poniesie poważne obrażenia, a zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, sprawca odpowie za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które może grozić do 3 lat, a gdy następstwem wypadku jest śmierć, nawet do 8 lat.
Przygotowanie pojazdu do jazdy w zimowych warunkach to obowiązek każdego kierowcy. Zadbajmy o to, aby zapewnić sobie pełną widoczność oraz bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu drogowego.
Warto pamiętać także, że włączenie silnika pojazdu na czas dłuższy niż jedna minuta na obszarze zabudowanym jest niedopuszczalne. Takie działanie nie tylko narusza przepisy, ale również niepotrzebnie zanieczyszcza środowisko.
Policja apeluje do kierowców o odpowiedzialność i rozwagę na drodze. Przed każdą podróżą należy:
- dokładnie odśnieżyć szyby, dach, maskę oraz reflektory pojazdu.
- upewnić się, że wycieraczki i spryskiwacze działają prawidłowo.
- sprawdzić, czy opony są dostosowane do zimowych warunków.
Pamiętajmy, że nasze zachowanie na drodze wpływa na bezpieczeństwo wszystkich. Zadbajmy o to, by zimowe podróże były bezpieczne i spokojne.