Kwiaty, botanicy – pierwsza kwiaciarnia w Płocku
Z najnowszych badań wynika, że pierwsze kwiaty pojawiły się około 174 milionów lat temu - skamieniałość rośliny kwiatowej o nazwie Nanjinganthus z wczesnego okresu jurajskiego, znaleziona w Chinach. Najstarszym dotychczas odkrytym okazem jest licząca 130 milionów lat roślina wodna Montsechia vidalii, odkryta w Hiszpanii w 2015 roku. Uważa się jednak, że rośliny kwiatowe pojawiły się znacznie wcześniej, między 250 a 140 milionami lat temu.
Florystyka rozwinęła się jako biznes w Holandii w połowie XIX wieku. Kupcy sprzedawali gotowe bukiety swoim klientom jako ozdobę. Z czasem stała się branżą oferującą hurtowe zamówienia kwiatów. Dostarczała również artykuły ogrodnicze do pielęgnacji kwiatów.
Kwiat, nazwany Nanjnganthus dendrostyla, żył ponad 174 miliony lat temu, stwierdzili naukowcy. Do tej pory najstarszy powszechnie akceptowany dowód istnienia rośliny kwitnącej, znanej również jako okrytonasienna, datowany był na okres kredowy, około 130 milionów lat temu
Hiacynty symbolizują odrodzenie i nowy początek, co zawdzięczają swojemu wczesnowiosennemu kwitnieniu. Ich delikatny zapach wprowadza świeżość, a pastelowe kolory – różowy, biały czy niebieski – idealnie pasują do noworocznych kompozycji. Aglaonema przynosi szczęście i dobrobyt, sprzyja harmonii i równowadze. Aloes, czyli "roślina nieśmiertelności", symbolizuje szczęście, ma też właściwości lecznicze. Difenbachia przynosi bogactwo i dobrobyt, a jej jasne liście są symbolem oświecenia. Słoneczniki są prawdopodobnie jednymi z najszczęśliwszych kwiatów. Pojawiają się pod koniec lata, ich kolor jest jasny i przyjazny, a wyglądają jak kieszeń pełna słońca owinięta w kwiat.
Mak jest symbolem Polski.
Pionierem ogrodnictwa płockiego był Herman Lilienthal, który w 1890 r. założył znany Zakład Ogrodniczy, jak na owe czasy bardzo wszechstronny, gdyż prowadzono w nim: szkółkarstwo, kwiaciarstwo szklarniowe i gruntowe, warzywnictwo inspektowe, nasiennictwo. Płock pod koniec ubiegłego stulecia miał więcej zamiłowanych ogrodników: słynne były zwłaszcza ogrody Słupeckich, Gotzów, Holza, Gąseckich, które służyły jednocześnie jako miejsca spacerowe dla mieszkańców miasta.
Z botaników polskich, którzy przyczynili się do zbadania flory okolic Płocka, należy wymienić przede wszystkim Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, urodzonego w 1798 r. w Gierwatowie. Kończy on szkoły w Płocku, a później w Warszawie; Jakuba Wagę (1800—1872 r.) znakomitego botanika polskiego, autora dzieła "Flora polska — czyli botaniczne opisy tak dzikich jak i hodowanych pod otwartym niebem jawnokwiatowych Królestwa Polskiego roślin, uporządkowane według zasad sztucznego układu, tomów 2 W-wa 1848 r.", w którym pomieszczone obserwacje odnoszące się także do flory Mazowsza Płockiego.
Jan a Biegańskiego , aptekarza ze Skępego, znanego uczonego autora wielu podręczników i artykułów z zakresu swej dziedziny, który był pierwszym w całym tego słowa znaczeniu pionierem nowoczesnego zielarstwa w Polsce; Zdzisławę Majdecką, która opracowała monografię żółtlicy pospolitej (Galinsoga parviflora), zbierając materiały w okolicach Płocka; Antoniego Ejsmonda, botanika, który w celach florystycznych zwiedził liczne okolice Królestwa Polskiego i Puszczę Białowieską, a rezultaty swych badań ogłaszał w "Pamiętniku
Fizjograficznym", gdzie między innymi w tomie VII C, (1887 r.) 94-134 - znajdujemy "Sprawozdanie z wycieczki botanicznej w Płockim. Rypińskim, Sierpeckim i Mławskim powiecie, odbytej w lipcu 1885 i 1886 r."; Aleksandra Zalewskiego, który roślinność Płocka gruntownie poznał i opisał. Aleksander Zalewski ur. 3 V 1854 r. w Radziwiu pod Płockiem, kończył tutaj szkoły średnie. W Płocku przebywał także Dezydery Szymkiewicz , który w ciągu dwu czy trzech lat uczył w Gimnazjum Władysława Jagiełły. Dezydery Szymkiewicz, jeden z największych botaników polskich, studia przyrodnicze ukończył w Paryżu, potem zaproszony został przez dyrektora Szczepańskiego do Płocka.
Pierwsza w Płocku kwiaciarnia powstała w latach 30-tych ubiegłego wieku przy ulicy Tumskiej obok piekarni p. Kurowskiego i oferowała wszelkie upiększenia związane z kwiaciarstwem. Zarządzał kwiaciarnią Wł. Nowicki.
25 maja 2025 roku odbędzie XXXIII Giełda Rolnicza w Łącku ‼️Giełda Rolnicza jest stałym elementem imprez odbywających się w maju na ziemi płockiej. Ma ona swoją wieloletnią tradycję i liczne grono sympatyków.
Wszystko u kwiatów ma znaczenie nie tylko ich nazwa ale i kolor:Czerwony- zarezerwowany dla zakochanych. Oznacza romantyczną miłość i namiętność; Biały – najczęściej wykorzystywany jest w wiązankach i dekoracjach ślubnych. Symbolizuje niewinność i czystość; Pomarańczowy – energia, optymizm radość i ciepło; Różowy – kwiaty w tym kolorze pomogą nam wyrazić podziw; Zielony – oznacza tęsknotę, radość i obfitość; Fioletowy – elegancja, bogactwo i radość; Żółty – sposób na wyrażenia sympatii, przyjaźni i radości. Należy jednak uważać, bo jasnożółty to zawiść i fałsz.
Powiedz, jakie masz kwiaty w swoim ogrodzie to powiem jakim jesteś człowiekiem.