Dzień Pszczółki Mai w POKISIE - czyli wyjątkowe warsztaty pszczelarskie
"Wszyscy Maję znają i kochają" tak w piosence o najsłynniejszej pszczółce śpiewał Zbigniew Wodecki, a teraz będziemy hucznie obchodzić jej dzień w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.
01.07.2024 15:02
Warsztaty poprowadzi Marcin Majda, którego dobrze znacie jako "Zwierzakoluba". Podczas wydarzenia dowiecie się więcej o życiu pszczół, ich roli w przyrodzie oraz podstawach pszczelarstwa.
Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale musicie zarezerwować sobie miejsce ze względu na ich ograniczoną liczbę. Zgłoszenie należy składać:
Jest nam bardzo miło, że razem z POKISEM oraz Zwierzakolubami jesteśmy partnerem wydarzenia. Serdecznie Was zapraszamy!
Pamiętajmy jednak, że przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy z nas. Najprostsze sposoby ich ochrony to:
- goszczenie ich w swoim ogrodzie;
- dbanie o środowisko naturalne;
- pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
- sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
- niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
- ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.
Znaczenie pszczół w ekosystemie:
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt.
Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.