KulturaAudioriver po raz kolejny zmienia lokalizację

Audioriver po raz kolejny zmienia lokalizację

Audioriver po raz kolejny zmienia lokalizację. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że Audioriver Festival znika z plockiej
Audioriver po raz kolejny zmienia lokalizację
Redakcja Panorama Płock

12.02.2024 21:00

Portal panoramaplock.pl napisał o tym pierwszy.

Audioriver po raz kolejny zmienia lokalizację. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że Audioriver Festival znika z płockiej plaży i wiele osób z zaciekawieniem czekało, aż dyrektor festiwalu poda kolejną lokalizację wydarzenia. Jeszcze przed nowym rokiem podano, że Audioriver Festival odbędzie się w Łodzi, a konkretnie w łódzkim Parku na Zdrowiu. Dziś dowiedzieliśmy się, że po licznych protestach mieszkańców w trosce o dobro środowiska, festiwal po raz kolejny zmieni swoją lokalizację.

Ogłoszenie decyzji

W 2024 roku Audioriver nie odbędzie się już w Płocku. Festiwal po blisko dwóch dekadach zmienia swoją lokację, pozostając jednak wiernym muzycznym korzeniom. Niedługo ogłosimy ekscytujące plany festiwalu na przyszłość.

Obraz

Sprawę skomentował również Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka na swoim facebooku:

- Dziękujemy, że przez wiele latAudioriver Festival gościł na płockiej plaży. To były niesamowite lata z mnóstwem wspaniałych artystów i festiwalowych gości. Choć festiwal przenosi się w inne miejsce, to myślę, że nadal będziemy współpracować z jego pomysłodawcą i organizatorem Piotrem Orlicz-Rabiegą, już przy innych projektach.

Plaża pod Wzgórzem Tumskim była festiwalowym domem od samego początku istnienia festiwalu. Jako miejsce imprezy robiła niesamowite wrażenie zarówno na mieszkańcach Płocka, przyjezdnych, jak i wizytujących artystach. Przez siedemnaście lat wystąpiło na niej ponad tysiąc gwiazd muzyki elektronicznej z kraju oraz zagranicy, w tym postacie największego formatu, jak Solomun, Sven Väth, Richie Hawtin, Nicolas Jaar, Underworld, Róisín Murphy, Bicep, Charlotte de Witte, Amelie Lens, Honey Dijon, The Blaze, Underworld, Roni Size czy Tale of Us.

Wszyscy oni - i nie tylko oni, bo każdy festiwal to kilkadziesiąt, czasem sto występów - dostarczyli wspaniałych chwil wielotysięcznej publiczności. Euforyczne momenty przy muzyce house, gorący taniec do najlepszego techno, szaleństwo w wysokim tempie na drum & bassach - dzięki takim momentom, Audioriver stał się najpiękniejszą celebracją muzyki elektronicznej w kraju i nie tylko. Doceniany był również w europejskich konkursach jak European Festival Awards czy rankingach międzynarodowego magazynu Resident Advisor oraz polskim plebiscycie Munoludy, gdzie triumfował aż 12 razy.

Nie byłoby to możliwe bez wieloletniej współpracy z miastem, którego gościnność pozwoliła na zorganizowanie tylu pamiętnych festiwali. Na osiemnaste urodziny przyszła jednak pora na niełatwy krok i opuszczenie rodzinnego gniazda. Decyzja została podjęta po długich negocjacjach z nowym inwestorem festiwalu. Wyprowadzka pozwoli na dalsze nie tylko funkcjonowanie imprezy, ale też spełnienie ambicji. Celem Audioriver jest dalszy rozwój w kierunku międzynarodowego, multidyscyplinarnego wydarzenia o dużym zasięgu i wielkiej renomie.

- Decyzja przychodzi z naprawdę ciężkim sercem. Mimo wszystkich wspaniałych chwil, jakie spędziliśmy w tym mieście, organizacja festiwalu w tym miejscu nie jest dalej możliwa. Z uwagi na rosnące ceny i słabą bazę noclegową, nie da się robić tak dużego wydarzenia: ściągającego do miasta setkę zagranicznych artystów oraz tysiące fanów z całego kraju. Sytuację dodatkowo potęgują ostatnie inwestycje Orlen S.A., przez które niemożliwe jest nawet powiększenie pola namiotowego. - mówi Piotr Orlicz-Rabiega.

Już jutro ogłoszone zostaną pierwsze informacje na temat przyszłorocznego festiwalu. Powrócą oczywiście znane sceny i gatunki muzyki, a także obfity program dziennych aktywności i debat. Jeszcze przed świętami ruszy również sprzedaż karnetów.

Niezadowolenie mieszkańców

Wchodząc w pełnoletniość w 2024, Audioriver opuścił rodzinne gniazdo i przeniósł się z Płocka do nowej lokalizacji - łódzkiego Parku na Zdrowiu. Osiemnasta edycja festiwalu odbywać się będzie między 12-14 lipca.

- W popandemicznej rzeczywistości, w której logistyczne możliwości Płocka okazują się niewystarczające, podjęliśmy trudną decyzję o przenosinach do większego miasta. Wyprowadzka z historycznej stolicy Mazowsza do historycznej stolicy muzyki elektronicznej to dla nas szansa na dalszy rozwój, m.in. dzięki nieporównywalnie większej bazie hotelowej, która będzie w stanie przyjąć dziesiątki tysięcy gości z Polski, ale też Europy. Celem festiwalu na kolejne lata jest budowa swojej marki na międzynarodowej scenie. Przeprowadzka to również plusy dla was, bowiem na pewno odczujecie też finansową ulgę związaną z pobytem na festiwalu, a poza konkurencyjną ofertą noclegową, będziecie mogli skorzystać też z różnorodnej oferty gastronomicznej oraz skorzystać z ofert kulturalnej Łodzi w trakcie festiwalu. Ta wielka zmiana odbywa się też z pełną świadomością znaczenia Łodzi dla historii muzyki elektronicznej w Polsce. Audioriver przybywa do nowego miasta również po to, aby połączyć się z lokalną tkanką kulturalną i wspólnie budować dalej muzyczną przyszłość - mogliśmy przeczytać na facebookowej stronie Audioriver Festival.

Obraz

Jednak krótko po ogłoszeniu decyzji, część mieszkańców miasta zaczęła wyrażać swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji, zarzucając włądzom miasta chęć degradacji przyrody. Dyrektor festivalu stanowczo odpierał zarzuty. Na facebooku pojawiały się wpisy, w których podjęto polemikę z osobami, według których festiwal stwarza zagrożenie dla przyrody. W jednym wpisie zamieszczono następujące informacje:

Odpowiadając na kłamstwa:

- umowa na festiwal Audioriver w Łodzi, na lata 2024-2026 jest podpisana z ŁCW.

- Wszystkie procedury zostały przeprowadzone prawidłowo, a Rada Miasta Łodzi, przegłosowała budżet na festiwal Audioriver przed ogłoszeniem, czyli 21.12.2023r

- nie będziemy wycinać drzew

- nie będziemy stawiać murowanego ogrodzenia

- nie zdewastujemy parku, jak tego nie zrobiliśmy podczas Sunday

A za rok, Audioriver Festival będzie przez 99 % Łodzian, uznawana za najlepszą, ukochaną wizytówkę miasta - wpis Audrioriver Festival.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Mieszkańcy Łodzi zbierali podpisy w petycji dotyczącej zmiany lokalizacji Festiwalu Audioriver.

- Wyjaśnienie dla osób spoza Łodzi – nasze miasto od miesiąca żyje oburzeniem na koszmarną decyzję umiejscowienia znanego i co ważne masowego festiwalu w historycznym Parku im. Józefa Piłsudskiego. Trzydniowa impreza, pięć scen z muzyką elektroniczną, kilkanaście tysięcy uczestniczek i uczestników. Hałas niosący się od sceny do sceny, zadeptanie i rozjeżdżenie ciężarówkami zieleni parkowej, przestraszone zwierzęta, w tym ptaki dla których w lipcu przypada okres lęgowy, zaśmiecenie przestrzeni i ograniczenie wstępu na teren części parku nie tylko w trakcie festiwalu ale również w takcie rozkładania i demontowania imprezy. W dodatku my łodzianie mamy się z naszych podatków co roku przez trzy lata dokładać (w kwocie 2 miliony rocznie) do organizacji festiwalu i tym samym do niszczenia parku” - czytamy w petycji przeciwko organizacji festiwalu w Parku na Zdrowiu.

Zmiana decyzji

Dokładnie godzinę temu dowiedzieliśmy się, że nastąpiła zmiana lokalizacji z Parku na Zdrowiu w Łodzi na... inną łódzką lokalizację, ale musimy jeszcze poczekać, zanim dowiemy się, gdzie dokładnie odbędzie się Audioriver Festival. Organizatorzy podkreślają, że podział, jaki powstał od momentu ogłoszenia pierwotnej lokalizacji zupełnie zakłócił przesłanie festiwalu.

Obraz

Czy według Was Audrioriver powinien został w Płocku?