Seniorka straciła 41 tysięcy. Padła ofiarą oszustwa na policjanta
Kilka dni temu mieszkanka Płocka padła ofiarą oszustów. Podczas telefonicznej rozmowy uwierzyła rozmówcy, podającemu się za funkcjonariusza. Mężczyzna wmówił seniorce, że w banku pracują oszuści. Mieszkanka Płocka straciła ponad 41 tys. złotych. Policjanci apelują o czujność!
Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami "na wnuczka" i "na policjanta". Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia. Tak było i tym razem.
Kilka dni temu mieszkanka Płocka odebrała telefon od rzekomego policjanta, który poinformował 84-latkę, ze w banku pracują oszuści, którzy chcą ukraść jej pieniądze. Rozmówca przekonał kobietę aby wypłaciła oszczędności z konta i wpłaciła wpłatomatem przez wskazany kod blik. Seniorka postępując zgodnie z instrukcjami straciła ponad 41 tys. złotych.
Przestępca, posługując się zmyśloną historią podczas rozmowy telefonicznej wprowadza starszą osobę w błąd, co do swojej tożsamości, podając się za jednego z członków jej rodziny, funkcjonariusza, bądź pracownika banku. Głównym celem oszusta jest wyłudzenie pieniędzy.
Aby nie dać się oszukać warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- Pamiętaj! Przez telefon nie widzisz z kim rozmawiasz.
- Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Policja nigdy nie informuje postronnych osób o swoich akcjach, o podejmowanych działaniach. Funkcjonariusze nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy.
- Jeżeli dzwoni do Ciebie ktoś, kto podszywa się pod członka Twojej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Nie informuj ile masz pieniędzy w domu lub na koncie. Natychmiast rozłącz taką rozmowę.
- Upewnij się, czy Twoja rodzina potrzebuje pomocy. Koniecznie zadzwoń do kogoś z rodziny i zapytaj o to, czy osoba, która prosiła o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, żeby wcześniej upewnić się, że rozmowa z potencjalnym oszustem została prawidłowo rozłączona lub skorzystaj z innego telefonu.
- Jeżeli nie masz możliwości kontaktu z najbliższymi, poproś o pomoc zaufanego sąsiada.
- Pamiętaj! Nikt nie będzie miał za złe, że zachowujesz się rozsądnie.
- Koniecznie powiadom Policję – tel. 112.