Biznes plusProjekt przebudowy głównej stacji uzdatniania wody w Płocku przy ul. Górnej

Projekt przebudowy głównej stacji uzdatniania wody w Płocku przy ul. Górnej

Projekt przebudowy głównej stacji uzdatniania wody w Płocku, przy ul. Górnej
Projekt przebudowy głównej stacji uzdatniania wody w Płocku przy ul. Górnej
Redakcja Panorama Płock

28.03.2024 13:05

Od lat Wodociągi Płockie i samorząd miasta wspólnie realizują dwa potężne projekty: rozdziału kanalizacji ogólnospławnej i zapewnienia dobrej jakości wody do picia. Przed nimi kolejne duże przedsięwzięcie.

Obraz

– Inwestujemy w infrastrukturę wodociągową, bo dostarczanie mieszkańcom wody pitnej dobrej jakości jest naszym celem. Wydaliśmy na to setki milionów złotych i choć tych pieniędzy nie widać na pierwszy rzut oka, doskonale służą naszej społeczności. „Płocczankę” możemy pić prosto z kranu – podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Ponadto dbamy o środowisko naturalne, gdyż zmodernizowany system pozwala oszczędnie gospodarować zasobami i energią – dodaje.

Obraz

Projekt „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka” trwa od 2017 roku i jest rozpisany na kilka etapów. Wodociągi Płockie zaczęły od przebudowy stacji uzdatniania wody „Góry”, co było szczególnie ważne dla mieszkańców lewobrzeżnego Płocka. Dzięki temu mają stały dostęp do dobrej jakości wody. Później przyszła kolej na modernizację ujęcia powierzchniowego wody wiślanej. Ułożyły też nowe rurociągi transportujące tę wodę z ujęcia przy Grabówce do stacji przy ul. Górnej. W międzyczasie powstawały trzy kolejne studnie głębinowe w Borowiczkach Pieńkach, Górach i przy ul. Górnej. Te prace kosztowały 34 mln zł.

Obraz

– Zwieńczeniem programu kompleksowej modernizacji systemu zaopatrzania w wodę mieszkańców Płocka będzie budowa nowej stacji uzdatniania wody przy ul. Górnej – mówi Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. Przez kilka lat spółka badała różne rozwiązania, aby wybrać najlepsze pod względem technicznym, ekonomicznym i ekologicznym. Zdecydowała, że najkorzystniej będzie wybudować całkowicie nową stację uzdatniania wody. Remont starych instalacji, które mają 30 lat, byłby kosztowny, a nie dawałby takich możliwości jak nowe.

Obraz

– Zastosujemy nowoczesne filtry i rozwiązania zapewniające elastyczność produkcyjną. Będzie można wykorzystywać wodę wiślaną i studzienną w różnych proporcjach, zależnie od potrzeb – uzupełnia prezes Wiśniewski. Przebudowa obiektu planowana jest na lata 2025 – 2028. Stara stacja będzie działać równolegle z tymi pracami, aby zabezpieczyć dostawy wody.

Obraz

Gotowy jest projekt nowej stacji, dlatego też znane są przybliżone koszty jej budowy. Oszacowano je na 240 mln zł.

– To spora suma. Będziemy starali się o środki zewnętrzne, np. unijne. A że jesteśmy skuteczni w ich zdobywaniu, co wielokrotnie pokazaliśmy, jestem dobrej myśli – deklaruje prezydent Andrzej Nowakowski.