Płocczanie sprawdzili swoje zdrowie przed wakacjami

Przez dwa dni na terenie "Miasteczka Zdrowia" do dyspozycji mieszkańców Płocka i okolic w ORLEN Arenie było 40 bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych. Obok tradycyjnych badań diagnostycznych cieszących się każdego roku dużym zainteresowaniem osoby odwiedzające "Miasteczko Zdrowia" mogły skorzystać z kilkunastu rodzajów badań specjalistycznych.

Miasteczko ZdrowiaMiasteczko Zdrowia
Źródło zdjęć: © Panorama Płock | Panorama Płock
Agata Majewska

Blisko 5 tysięcy badań wykonali mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego podczas "Miasteczka Zdrowia" ORLENU. W dniach 20-21 czerwca br. uczestnicy wydarzenia skorzystali z szerokiej oferty bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania USG (jamy brzusznej, piersi, tarczycy, prostaty i ortopedyczne), które wykonano 355 razy. Wielu odwiedzających skorzystało z badań okulistycznych – dna oka (196 osób) wraz z doborem korekcji wzroku (176 osób). Dokładnie 315 osób skorzystało z profilaktyki zakażenia helicobacter pyroli oraz 339 osób wykonało badania cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Mimo upałów oraz burzowej pogody liczny udział mieszkańców Płocka i okolic oraz bardzo duża liczba wykonanych badań potwierdzają, że idea "Miasteczka Zdrowia" jest w dalszym ciągu aktualna. Polki i Polacy rozumieją, że profilaktyka jest skuteczną metodą dbania o swoje zdrowie. Bardzo cieszy mnie fakt, że z poszerzonych w tym roku badań USG czyli badań jamy brzusznej, piersi, tarczycy i prostaty oraz badań okulistycznych wraz z doborem korekcji wzroku skorzystała rekordowa liczba osób odwiedzających "Miasteczko Zdrowia". Wykonane badania, których liczba w tym roku sięgnęła blisko 5 tysięcy świadczą o tym, że mieszkańcy Płocka i sąsiednich powiatów wiedzą, jak w prosty i przystępny, a przede wszystkim całkowicie bezpłatny sposób zadbać o swoje zdrowie. Działania dedykowane społecznościom lokalnym oraz budowanie dobrych relacji z nimi, to jeden z fundamentów Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji "Miasteczka Zdrowia", a w szczególności partnerom medycznym za ich pracę na rzecz naszego zdrowia.

Jacek Mazurczak 
 Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem ORLEN

W tym roku poza wymienionymi już badaniami USG oraz okulistycznymi najwięcej chętnych odwiedziło stoiska profilaktyki zakażenia helicobacter pyroli i badania poziomu cukru we krwi (654 osoby), a także określenia obecności przeciwciał przeciwko WZW typu C we krwi (255 osób). Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyła się mobilna strefa zdrowia zorganizowana wokół ORLEN Areny. Na przykład badania mammograficzne wykonało 130 pań. Profilaktykę raka prostaty – badanie poziomu antygenu PSA we krwi wykonano 174 razy, a poziom witaminy D sprawdziło 400 osób.

Miasteczko Zdrowia 2026
Miasteczko Zdrowia 2026 © ORLEN | KONRAD OBIDZINSKI A85

Goście odwiedzający "Miasteczko Zdrowia", po sprawdzeniu stanu swojego zdrowia korzystali także z atrakcji towarzyszących zorganizowanych wokół ORLEN Areny. Swoje strefy przygotowały m.in.: Fundacja ORLEN, Zakładowa Straż Pożarna ORLEN, płocki WOPR oraz Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Dla najmłodszych przygotowano strefę z animacjami, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a w niedzielę w naukobusie Fundacji im. I. Łukasiewicza najmłodsi poprzez badania i eksperymenty rozwiązywali chemiczne tajemnice.

"Miasteczko Zdrowia" to wydarzenie organizowane od 2019 r. przez ORLEN we współpracy z partnerami medycznymi. W latach 2019-2026 udzielono blisko 44 tysięcy konsultacji.

Warto przypomnieć, że "Miasteczko Zdrowia" jest jednym z wydarzeń w ramach zdrowotnej akcji profilaktycznej pod hasłem "Troszcząc się o jutro – zbadaj się już dziś". Najbliższe badania w zakresie profilaktyki USG tarczycy odbędą się 18 lipca w Płocku oraz 25 lipca w Brudzeniu Dużym.

Wybrane dla Ciebie