Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika - już w sobotę uroczystości na płockim molo
Z okazji 20-lecia działalności płockiego Klubu "Podróże" im. Tony’ego Halika w sobotę 14 grudnia odbędzie się wieczór wspomnień z udziałem wybitnych gości oraz odsłonimy na molo tablicę nadającą imię podróżnika.
14 grudnia, godz. 14:00
Molo im. Tony’ego Halika w Płocku, ul. Rybaki – Bulwar St. Górnickiego – Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika – Rada Miasta Płocka 26 września 2024 r. na wniosek radnej Darii Domosławskiej nadała imię dla tego obiektu użyteczności publicznej
Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika* przez Elżbietę Dzikowską – podróżniczkę, dziennikarkę, historyk sztuki i pisarkę, fotografka, która przez lata inspirowała Polaków swoimi opowieściami i fotografiami. Wspólnie z życiowym partnerem, Tonym Halikiem, stworzyła kultowy program telewizyjny "Pieprz i Wanilia", który pozwalał widzom odkrywać najdalsze zakątki świata. Jest autorką licznych książek podróżniczych, w tym takich jak "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!", które zachęcają do poznawania piękna naszego kraju. Podczas swoich podróży odwiedziła wszystkie kontynenty, dokumentując różnorodność kulturową i przyrodniczą świata. Jej fotografie to coś więcej niż obrazy – to okna do innych rzeczywistości, pełne emocji i historii ludzi, których spotkała na swojej drodze.
14 grudnia, godz. 17:00 – 20-lecia działalności płockiego Klubu "Podróże" im. Tony’ego Halika
Dom Darmstadt, Stary Rynek 8
Świętowanie rozpoczniemy spotkaniem z wyjątkowymi gośćmi, , którzy przeniosą nas w fascynujący świat podróży: Elżbieta Dzikowska, Dariusz Fedor – redaktor naczelny miesięcznika "Kontynenty", Emilia i Dariusz Schmidt – twórcy Festiwalu Zorzy Polarnej.
O Klubie "Podróże"
Klub "Podróże" działający w Domu Darmstadt powstał w 2004 roku i od tego czasu stał się miejscem spotkań pasjonatów podróży. Comiesięczne prezentacje slajdów z wypraw w różne zakątki świata pozwalają uczestnikom odkrywać piękno i różnorodność naszej planety. Klub nosi imię Tony’ego Halika – znanego podróżnika, autora licznych książek i programów telewizyjnych, który swoją młodość związał z Płockiem, jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. W kwietniu 2004 roku, podczas nadania klubowi imienia Tony’ego Halika, gościem honorowym była Elżbieta Dzikowska – dziś, po 20 latach, ponownie zawita do Domu Darmstadt.
Na przestrzeni 20 lat w Domu Darmstadt w ramach Klubu "Podróże" im Tony’ego Halika odbyło się ponad 200 prelekcji, swoje slajdy prezentowali studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi, profesjonalni himalaiści, żeglarze. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy opowiadające o krajach Ameryki Środkowej i Południowej. We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i dr Wojciechem Lewandowskim zorganizowane zostały Weekend Argentyński i Himalajski. Pokazy prowadziło wielu podróżników – pasjonatów, m.in. Elżbieta Dzikowska, Robert Gondek, Zbigniew Szwoch, Piotr Wnuk, Sebastian Bielak, Agnieszka Sosnowska i wielu innych.
Od 12 lat Dom Darmstadt współuczestniczy w Festiwalu Zorzy Polarnej. We współpracy ze Stowarzyszeniem TRAKT zapraszano podróżników, którzy odwiedzali Arktykę, m.in. Valerjana Romanowskiego, który ma na swoim koncie 11 potwierdzonych rekordów Guinnessa, Krzysztofa Michalskiego, Prezesa firmy Narval – Ekspedycje Polarne, czy prof. dr hab. Piotra Głowackiego, glacjologa, wieloletniego kierownika Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, aktualnie Przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN.
O miesięczniku "Kontynenty"
"Kontynenty" to jedno z najważniejszych polskich pism poświęconych podróżowaniu, literaturze i reportażowi. Pierwszy numer magazynu ukazał się w 1964 roku. Odnowioną wersję "Kontynentów" od 2011 roku prowadzi Dariusz Fedor, redaktor z bogatym doświadczeniem – wcześniej związany z "Gazetą Wyborczą", "Gazetą Stołeczną", "Logo" oraz wydawnictwem Agora.
O Festiwalu Zorzy Polarnej
Festiwal Zorzy Polarnej to wyjątkowe wydarzenie, które narodziło się w grudniu 2012 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, podczas pierwszego spotkania poświęconego "aurorze borealis". Twórcami festiwalu są Emilia i Dariusz Schmidtowie, podróżnicy i animatorzy kultury, którzy od ponad dekady popularyzują wiedzę o Laponi i Arktyce, w tym niezwykłych zjawiskach przyrodniczych, takich jak zorza polarna.