Nowy budynek mieszkalny na ul. 1 Maja
Dziś w ratuszu podpisano umowę na rozbiórkę budynku przy ul. 1 Maja 2 i budowę w jego miejscu nowego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego wraz z odtworzeniem ścian frontowych.
08.08.2024 13:46
Historia kamienicy przy ul. 1 Maja 2
Budynek powstał na początku XX wieku, ma kształt litery "L" i dwa skrzydła: jedno przy ul. 1 Maja 2, drugie – od strony ul. Sienkiewicza. Obydwa fragmenty są częściowo podpiwniczone i mają własne klatki schodowe. Został zbudowany w tradycyjnej technologii z dwuspadowym, drewnianym dachem krytym blachą. Z uwagi na liczne uszkodzenia podstawowych elementów nośnych, stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa - zgodnie z opinią rzeczoznawcy budowlanego jak i Miejskiego Konserwatora Zabytków - budynek przeznaczony został do całkowitej rozbiórki.
Podpisano umowę na rozbiórkę budynku przy ul. 1 Maja 2 i budowę w jego miejscu nowego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego wraz z odtworzeniem ścian frontowych.
Projekt nowej kamienicy powstał w Pracowni Architektonicznej Abrys. W miejscu rozebranego budynku Abrys zaprojektował nowy budynek mieszkalny, czterokondygnacyjny, ze spadzistym dachem i z 35 mieszkaniami, które przeznaczymy na Mieszkania na start. Nowy budynek będzie nawiązywał kształtem do rozebranego, a jego elewacja od strony ul. 1 Maja oraz ul. Sienkiewicza w zakresie pierwszych dwóch kondygnacji nadziemnych zostanie wiernie odtworzona na podstawie wykonanej inwentaryzacji architektonicznej. Na obydwu elewacjach zaprojektowano detale architektoniczne nawiązujące do stylu architektonicznego elewacji pierwotnego budynku.
Pracownia Abrys zaprojektowała dwie dodatkowe kondygnacje. Trzecie piętro swoim układem otworów okiennych oraz elementów architektonicznych nawiązuje do układu elewacji niższych, odtworzonych kondygnacji.
Ostatnia kondygnacja natomiast (poddasze) została zaprojektowana w sposób odróżniający ją od pozostałych, została obłożona blachą na rąbek stojący. Posiada obszerne tarasy oraz przeszklenia.
Od strony podwórza zaprojektowano dwie klatki schodowe. W poziomie parteru powstaną 4 miejsca parkingowe, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie na odpady oraz wejścia do budynku.
Finansowanie przedsięwzięcia:
- Inwestycja uzyskała bezzwrotne dofinansowanie z "Funduszu dopłat" Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w wysokości 85 proc. planowanych kosztów oraz 10 proc. z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
W ten sposób stała się drugą inwestycją w Płocku (pierwsza była kamienica przy ul. Sienkiewicza 46), realizowaną przez MTBS z tak wysokim poziomem bezzwrotnego dofinansowania ze środków zewnętrznych.
- Pozostałe 5 proc. będzie pochodzić ze środków MTBS.
- Za nowy budynek spółka zapłaci prawie 14 mln zł.
- Koniec prac – za 22 miesiące