Kto pierwszy ten lepszy? Ta zasada to nie drogowe przykazanie
07.02.2024 10:03
Nieustąpienie pierwszeństwa jest jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, zaraz po przekroczeniu dozwolonej prędkości. Skutki takich zdarzeń mogą być tragiczne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Aż 4 osoby doznały obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego, do którego doszło w miniony poniedziałek (5.02) w Płocku na skrzyżowaniu ul. Tysiąclecia z ul. Łukasiewicza. Funkcjonariusze wstępie ustalili, że 40-letni kierujący peugeotem najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa 26-letniemu kierującemu oplem. Zarówno kierowca opla, jak i trzech pasażerów peugeota zostało zabranych do szpitala.
6 lutego na skrzyżowaniu ul. Bielskiej z al. Jachowicza zderzyły się trzy osobówki. 50-letnia płocczanka, która kierowała hyundaiem, skręcając w lewo, najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa 36-letniemu kierującemu jaguarem, następnie w hyundaia uderzył 43-letni kierujący volkswagenem, który również jechał drogą z pierwszeństwem. Choć wyglądało bardzo groźnie, na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń. Kobieta została ukarana wysokim mandatem oraz 10 punktami karnymi.
Policjanci przypominają, że nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Dochodzi do nich:
-podczas włączania się do ruchu
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków, lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
- na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
- na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
- na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
- na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
- pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.
- podczas zmiany pasa ruchu
Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.
- na skrzyżowaniu
Kierowcy często nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.