InneKonferencja z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem

Konferencja z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem

Konferencja z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem
Redakcja Panorama Płock

12.03.2024 14:41

Lewica Płock wraz z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem przedstawiła swoje pomysły na szkolnictwo wyższe w naszym mieście.

Oto postulaty:

Inwestycje w szkolnictwo wyższe: Zwiększymy finansowanie lokalnych uczelni, będziemy wspierali tworzenie nowych kierunków studiów zgodnie z potrzebami płockiego rynku pracy, szczególnie w obszarach kluczowych dla gospodarki regionu, jak petrochemia, odnawialne źródła energii (wodór), nowoczesne technologie. Chcemy również intensywnie rozwijać kształcenie kadr medycznych.

Budowa akademików: Zbudujemy nowe akademiki, co obniży koszty utrzymania i uczyni studiowanie w Płocku bardziej atrakcyjnym. Najszybszym możliwym do wdrożenia rozwiązaniem będzie wykorzystanie miejskich zasobów. Zaadaptujemy budynek po byłej komendzie policji przy ulicy Słowackiego, który stoi pusty i jest położony zaledwie 500 metrów od Politechniki i Akademii Mazowieckiej.

Program stypendialny: Stworzymy szeroki program stypendialny dla studentów z dobrymi wynikami w nauce, którzy wykazują się aktywnością naukową. Program ten będzie również obejmował stypendia dla studentów przyjezdnych, którzy zdecydują się studiować i pozostać w Płocku.

Program mieszkaniowy dla studentów "Mieszkanie dla młodych": Analogicznie do programu z Łodzi, najlepsi studenci będą mogli otrzymać darmowe mieszkanie socjalne, co dodatkowo zachęci młodych ludzi do studiowania i osiedlenia się w Płocku.

Klarowna ścieżka kariery dla młodych: Utworzymy programy współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, takimi jak Orlen, PERN i urząd miasta Płocka, zapewniających absolwentom płatne staże, praktyki oraz gwarancję zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Wykorzystamy Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlenu: Chcemy zintegrować ten nowoczesny ośrodek z lokalnym systemem edukacyjnym poprzez organizację praktyk, staży, wspólnych projektów badawczych i szkoleń, które będą przygotowywać studentów do pracy w nowoczesnym przemyśle.

Program stypendialny dla płocczan studiujących poza miastem: Studenci, którzy wyjeżdżają studiować na kierunkach niedostępnych w Płocku, będą mogli otrzymać wsparcie finansowe w formie miesięcznej pożyczki. Po zakończeniu studiów i podjęciu pracy w Płocku na okres co najmniej 5 lat, pożyczka ta zostanie umorzona.

Program Lewicy ma na celu nie tylko zwiększenie liczby studentów w Płocku, ale również stworzenie warunków sprzyjających ich rozwojowi i zatrzymaniu w mieście po ukończeniu studiów. Zainwestowanie w szkolnictwo wyższe, współpraca z biznesem oraz tworzenie atrakcyjnych warunków mieszkaniowych i stypendialnych to kluczowe działania, które przyczynią się do przemiany Płocka w prężnie rozwijający się ośrodek akademicki.

Plan dla Politechniki Warszawskiej

Rozbudowa oferty edukacyjnej w zakresie petrochemii i nowych technologii: Utworzenie nowych kierunków studiów i specjalności, które odpowiadają na aktualne i przyszłe potrzeby przemysłu petrochemicznego, w tym w zakresie odnawialnych źródeł energii, zarządzania środowiskowego i zrównoważonego rozwoju. Przykładem mogą być programy związane z inżynierią chemiczną i procesową, technologią przetwórstwa ropy naftowej, bezpieczeństwem energetycznym, produkcją i wykorzystaniem wodoru czy też nanotechnologią w zastosowaniach przemysłowych.

Współpraca z lokalnym przemysłem: Umożliwienie studentom odbywania praktyk i staży w Orlenie oraz innych lokalnych przedsiębiorstwach sektora petrochemicznego, co pozwoli na praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej i ułatwi absolwentom wejście na rynek pracy. Współpraca ta powinna obejmować również możliwość realizacji projektów dyplomowych i doktorskich w oparciu o realne potrzeby i wyzwania przemysłu.

Centrum Doskonałości w dziedzinie petrochemii: Utworzymy centrum doskonałości lub instytut badawczy skupiający się na innowacjach i rozwoju technologicznym w dziedzinie petrochemii. Centrum takie będzie mogło prowadzić zaawansowane badania wspierane przez Orlen i inne firmy, stając się magnesem dla studentów i naukowców z całej Polski i z zagranicy.

Internacjonalizacja uczelni: Rozwój programów studiów prowadzonych w języku angielskim oraz intensyfikacja współpracy międzynarodowej z uczelniami i ośrodkami badawczymi specjalizującymi się w petrochemii. To pozwoli przyciągnąć studentów zagranicznych zainteresowanych specjalistyczną wiedzą, jak również umożliwi wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk.

Wsparcie ze strony samorządu i rządu: Aktywne pozyskiwanie środków z funduszy europejskich, krajowych oraz wsparcie ze strony lokalnych władz w celu rozbudowy infrastruktury badawczej i dydaktycznej, a także w zakresie stypendiów dla najlepszych studentów i badaczy.

Plan dla Akademii Mazowieckiej

Przemiana szpitala Wojewódzkiego w szpital kliniczny To kluczowy element wsparcia, który umożliwi studentom kierunków medycznych zdobywanie praktycznej wiedzy i doświadczenia. Szpital kliniczny stanie się nie tylko miejscem nauki dla przyszłych lekarzy, ale też ośrodkiem badań naukowych i rozwoju nowych technologii medycznych. Wymaga to współpracy z województwem, Ministerstwem Zdrowia oraz pozyskania dodatkowych funduszy na modernizację i rozbudowę infrastruktury szpitalnej.

Stypendia dla studentów medycyny: Utworzenie programu stypendialnego dla studentów kierunków medycznych, zwłaszcza dla tych z najlepszymi wynikami akademickimi oraz dla studentów przyjeżdżających z innych miast i krajów. Stypendia te będą zachętą do wyboru Akademii Mazowieckiej i Płocka jako miejsca studiów i pracy zawodowej po ukończeniu edukacji.

Program mieszkań dla studentów medycyny: Podobnie jak w przypadku innych kierunków, zapewnienie studentom medycyny dostępu do niedrogich mieszkań lub akademików będzie kluczowe dla przyciągnięcia ich do miasta. Można wykorzystać istniejące budynki i przekształcić je w nowoczesne akademiki, np. wykorzystując pusty budynek byłej komendy policji przy ulicy Słowackiego.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/17]
Wybrane dla Ciebie