Konferencja dot. bezpieczeństwa powodziowego w powiecie płockim
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla mieszkańców powiatu płockiego jest zagrożenie powodziowe. Dotyczy ono aż siedmiu z piętnastu gmin powiatu.
07.11.2024 09:06
Z uwagi na wagę tematu oraz coraz częstsze anomalie pogodowe spowodowane zmianami klimatu, w Starostwie Powiatowym w Płocku została zorganizowana Konferencja poświęcona bezpieczeństwu powodziowemu.
W spotkaniu wzięli udział radni powiatowi, przedstawiciele KM Policji, KM PSP, wójtowie gmin powodziowych oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie: Wiceprezes PGW WP Jacek Jarząbek, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Artur Rychlewski, Z-ca Dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Susza PGW Wody Polskie Krzysztof Chęć, Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Piotr Feliniak oraz Kierownik Wydziału Koordynacji Ochrony przez Powodzią i Suszą RZGW w Warszawie Barbara Tańska. Gospodarzem spotkania był Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Przedstawiciele PGW WP omówili działania i prace, które obecnie są realizowane na obszarze Zbiornika Włocławskiego. Na bieżąco realizowane są przeglądy wałów, udało się również nawiązać współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie prac w pasie drogowym drogi krajowej nr 62, przebiegającej wzdłuż koryta Wisły (prace związane z przepustami). Obecnie PGW WP jest na etapie uzyskiwania pozwoleń na bagrowania Zbiornika Włocławskiego, które na większą skalę ma się rozpocząć jesienią 2025 roku. Łączne wydobycie rumoszu wyniesie 2 685 400 m3, z czego na samym odcinku Dobrzyków-Gmury-Radziwie zamierza się wydobyć około 1,8 mln m3. Bagrowanie realizowane będzie ponadto w rejonie Kępy Polskiej, Rakowa i Drwał oraz punktowo na odcinkach pomiędzy Płockiem a Duninowem.
Warto nadmienić, że pojemność Zbiornika Włocławskiego określa się na 370 mln m3, z czego rumosz stanowi obecnie około 19% pojemności Zbiornika, czyli 70 mln m3.
Przedstawiciele PGW WP zaznaczają, że największym problemem w skutecznym działaniu są przewlekłe procedury legislacyjne m.in. zawiłe procedury uzyskiwania zgód, uzgodnień i pozwoleń, utrudnienia z wywożeniem rumoszu poza obręb wałów (w polskim prawie rumosz z dna Wisły określony jest jako odpad, zatem jego wywożenie czy wykorzystanie jest obwarowane wieloma ograniczeniami). Drugim ważnym czynnikiem są poważne ograniczenia finansowe na prace przeciwpowodziowe. Istotnymi elementami są również ograniczenia związane z ochroną środowiska oraz brak odpowiedniego sprzętu w Zarządzie Zlewni.
Samorządowcy z kolei zwracali uwagę na niedostateczny nakład prac, które są realizowane w zakresie bagrowania, które skutkują regularnym wzrostem ilości rumoszu w Zbiorniku, a zatem wypłycaniem go i zmniejszaniem ilości wody, jaką będzie mógł przyjąć w przypadku chociażby obfitych opadów czy spływu wód z górnego biegu Wisły. Dużym problemem jest pozostawianie samorządów samym sobie w przypadku działań doraźnych, cyklicznie mających miejsce na obszarze m.in. Gminy Słubice. Kwestią powracającą od wielu lat jest również budowa slipów na wałach na odcinku Wyszogród-Płock. Samorządowcy zwracali również uwagę na konieczność podjęcia działań na Słupiance i Mołtawie – występujące tam regularnie cofki tworzą zagrożenie równie poważne, co Wisła. Fakt, że Wisła nie przerwie wałów wiślanych nie oznacza, że woda nie wedrze się od strony tych wezbranych rzek, zalewając znaczne obszary gmin. Zauważono ponadto, że istnieje konieczność opracowania spójnej Koncepcji działań przeciwpowodziowych dla całego odcinka Zbiornika Włocławskiego, które umożliwią sprawne przeciwdziałanie zagrożeniu. Jako przykład podano fakt, iż przerwanie wałów w rejonie Młodzieszyna spowoduje zalanie całej Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej aż do granic Płocka.
W efekcie spotkania zdecydowano się zawrzeć porozumienie pomiędzy poszczególnymi samorządami a PGW WP, które określać będzie nie tylko intencje, ale wiążące zakresy działań i zobowiązań stron do przeprowadzenia w określonym czasie, które stanowić może istotny element w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa powodziowego w powiecie płockim.