Diecezja w statystyce
Przełom wieków XIX i XX był dla diecezji płockiej bardzo trudny. Przygotowania do uroczystych nabożeństw związanych z końcem wieku, problemy z wyborem nowego biskupa mimo że data ingresu Franciszka Symona była znana,(ok. 29 czerwca), ingres się nie odbył.
Przygotowania do remontu katedry odbywały się spokojnie, choć nie bez trudności. Organy katedralne oddano jakiś czas do remontu i niebawem miały wrócić z powrotem do Płocka. Artyści Stefan Szyller i Pius Weloński byli częstymi gośćmi płockiej katedry.
Diecezja płocka którym głównym kościołem jest płocka katedra w 1900 roku liczyła 776,056 wiernych, podzielona na 12 dekanatów w których jest 235 kościołów parafialnych, 34 kościoły filialne i 72 kaplice.
W Pułtusku jest kolegiata. Diecezja liczyła 344 duchownych świeckich, duchownych zakonnych - 6, zakonnic i sióstr miłosierdzia – 23. W seminarium duchownym kształciło się 78 kleryków, natomiast w akademii duchowej w Petersburgu z diecezji płockiej alumnów – 4.
Klasztorów było trzy:
1) karmelici w Oborach z sześcioma zakonnikami z przeorem o. Dionizym Mierzwickim,
2) felicjanki w Przasnyszu z ośmioma siostrami z przełożoną s. Marią Izabelą Lewensztajn,
3) norbertanki w Czerwińsku z sześcioma siostrami których przełożoną była Maria Lucińska.
Sióstr miłosierdzia przy szpitalu św. Trójcy było 5, w Pułtusku – 4.
Konsystorz generalny płocki; sędzia surogat ks. prałat Józef Pawłowski, ks. kanonik Aleksander Zaremba, asesor ks. Franciszek Jarniński, prokurator sądu ks. Piotr Borniński, regens ks. Adolf Szelążek, sekretarze ks. Adam Pękalski i Franciszek Kuligowski.
Sądowi biskupiemu przewodniczył J. E. administrator ks. Wincenty Petrykowski. Sędziowie: ks. prałaci Pawłowski i Weloński, asesor ks. Franciszek Jarniński, notariusz Ks, A. Szelążek, obrońcą spraw małżeńskich był ks. Adam Pęski.
Zarząd konsystorza pułtuskiego był oddzielny.
Cenzurę ksiąg duchownych prowadzili profesorowie seminarium duchownego: regens Kazimierz Weloński, vice-regens kanonik Antoni Nowowiejski; profesorzy płockiego seminarium: księża - A. Zaremba, Piotr Borniński, Piotr Dmochowski, A. Szelążek, Jan Nadratowski, Franciszek Klimkiewicz, Feliks Dublasiewicz; p. Konrad Dzierzgowski uczył języka i historii rosyjskiej.