Spotkanie z Anną Goc, znakomitą reporterką, laureatką m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Głusza"
Już w czwartek wyjątkowe spotkanie z Anną Goc, znakomitą reporterką, laureatką m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Głusza".
Książnica Płocka zaprasza 19 lutego o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Anną Goc, dziennikarką, reporterką, autorką książek "Głusza", "Biegnij, mała, biegnij", wywiadu-rzeki z ks. Adamem Bonieckim "Boniecki. Rozmowy o życiu".
Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy, tłumaczyć będzie Mariusz Umyszkiewicz. Spotkanie sygnowane jest Dniem Języka Ojczystego – porozmawiamy m.in. o tym, czy język polski jest językiem ojczystym dla osób niesłyszących. Porozmawiamy też o języku reportażu, okolicznościach, które sprawiają, że tekst interwencyjny staje się początkiem podróży w nieznane oraz o bohaterkach, które łączy to, że opowiadają o przełomowych momentach w swym życiu.
Anna Goc - dziennikarka, reporterka, od 2013 roku pracuje w "Tygodniku Powszechnym", wcześniej współpracowała z krakowską redakcją "Gazety Wyborczej". Jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Głusza", laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak za książkę traktującą o innych religiach, kulturach i cywilizacjach, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Jej najnowsza książka "Biegnij, mała, biegnij" to "kameralne reportaże o intymnych tragediach, zmaganiach z systemem i doświadczeniach nie do zapomnienia". Bohaterkami reportaży są kobiety, np. matka, która nie może zapomnieć uwag nauczycielki tańca: "Pani córka ma za krótkie ręce". Odchodząca z zakonu dziewczyna, która wreszcie czuje się wolna, ale słyszy od przełożonej: "Tak się siostrze tylko wydaje". Dorosła kobieta, którą prześladuje powtarzane przez matkę zdanie: "Jesteś gruba". Egzorcyzmowana nastolatka, która pyta: "Dlaczego ja? Moglibyście zapukać do następnych drzwi. W co drugim domu w tym mieście są opętani". Pacjentka, która z wizyty u ginekologa zapamiętała tylko jedno zdanie: "Laleczka się nie boi".
Mediateka eMka Książnicy Płockiej (ul. Kościuszki 3b, tel. 24 262 00 87).