Programy profilaktyczne dla mieszkańców Płocka
Miasto Płock aktualnie realizuje następujące programy polityki zdrowotnej i akcje zdrowotne dla mieszkańców. Sprawdźcie, w jaki sposób z nich skorzystać.
Prezydent Andrzej Nowakowski zachęca do skorzystania z programów profilaktycznych dla mieszkańców Płocka:
- Samorząd naszego miasta systematycznie podejmuje działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W tym roku mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch programów finansowanych przez samorząd Płocka. Pierwszy dotyczy wczesnego wykrywania osteoporozy, a drugi diagnostyki raka płuc. Zachęcam do badania się, bo to podstawa długiego życia i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości szansa na całkowite wyleczenie - informuje prezydent Andrzej Nowakowski.
Wczesne wykrywanie raka płuc
Mieszkańcy Płocka mogą skorzystać z nowego programu profilaktycznego. Jego celem jest wczesne wykrywanie raka płuc.
Do udziału w badaniach zaproszeni są płocczanie pomiędzy 55 a 74 rokiem życia, którzy przez co najmniej 30 lat palili paczkę lub więcej papierosów dziennie, z okresem abstynencji od tytoniu równym lub mniejszym niż 15 lat.
Realizatorem Programu jest Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Świadczenia są realizowane w Przychodni Świętej Trójcy przy ul. Miodowej 2 oraz w Pracowni tomografii komputerowej przy ul. Kościuszki 28. Rejestracja na badania odbywa się pod numerem telefonu 24 364 53 26 oraz osobiście w Przychodni Świętej Trójcy w Płocku przy ul. Miodowej 2 od poniedziałku do piątku w godz. 10:30-14:00. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka pod numerem telefonu: 24 367 17 07.
Rak płuc, jak pokazują statystyki, to drugi najczęściej występujący w Polsce nowotwór złośliwy oraz najczęstsza przyczyna zgonu z powodu nowotworów złośliwych. Tymczasem nowotwory płuca w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zwykle nie dają objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowań na raka płuc jest palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera bowiem substancje o udowodnionym silnym działaniu rakotwórczym. Jak podkreślają specjaliści, nie ma bezpiecznej ilości wypalonego tytoniu, ale ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta wraz z liczbą wypalonych papierosów.
Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy
Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców miasta Płocka w latach 2023-2025.
Link do Programu UCHWAŁA Nr 1000/LVIII/2023 z dnia 26 października 2023r.
Program adresowany jest do kobiet mieszkających w Płocku w wieku 65 lat i więcej, a w przypadku wystąpienia czynników ryzyka – 40 lat i więcej*.
W ramach programu można skorzystać z następujących świadczeń:
– edukacja zdrowotna
– ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy użyciu kalkulatora FRAX
– badanie densytometryczne kości – pomiar gęstości kości zostanie wykonany u kobiet, które otrzymają wynik dziesięcioletniego ryzyka złamania osteoporotycznego uzyskanego we FRAX dla populacji polskiej ≥5%,
– lekarska wizyta podsumowująca – zostanie przeprowadzona u kobiet mających wykonany pomiar gęstości kości.
Realizatorem Programu jest Świat Zdrowia Operator Medyczny sp. z o.o. Świadczenia są realizowane w przychodni Świat Zdrowia Centrum Medyczne przy ul Królewieckiej 24 A w Płocku. Rejestracja na badania odbywa się pod numerem telefonu 24 367-63-41 lub 24 367-63-42 oraz osobiście w przychodni Świat Zdrowia Centrum Medyczne przy ul. Królewieckiej 24A w Płocku od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka pod numerem telefonu: 24 367-17-07.
Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Płocka oraz ze środków Funduszu Medycznego – Subfunduszu rozwoju profilaktyki.
* Kobieta aplikująca do programu w wieku 40-64 lat musi mieć stwierdzony co najmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:
- zaburzenia hormonalne (nadczynność przytarczyc, nadczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, akromegalia, cukrzyca typu 1, endometrioza, hiperprolaktynemia, hipogonadyzm (pierwotny i wtórny), wydzielanie peptydu podobnego do parathormonu (PTHrP) przez nowotwór, choroba Addisona);
- choroby układu pokarmowego (zaburzenia trawienia lub wchłaniania (głównie celiakia), stan po resekcji żołądka lub jelit, stan po operacjach bariatrycznych, choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), przewlekłe choroby wątroby
- z cholestazą (zwłaszcza pierwotna marskość żółciowa u kobiet lub bez, żywienie pozajelitowe);
- choroby nerek (nefropatie z ucieczką wapnia i fosforu, zespół nerczycowy, przewlekła choroba nerek, zwłaszcza w okresie leczenia nerkozastępczego);
- choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów);
- choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza);
- choroby szpiku i krwi (szpiczak plazmocytowy, białaczka szpikowa, chłoniaki, hemofila, mastocytoza układowa, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, talasemie, sarkoidoza);
- hiperwitaminoza A;
- stan po przeszczepieniu narządu (nerki, płuc, serca, komórek krwiotwórczych, wątroby) – głównie wpływ leków;
- zażywane leki – GKS, hormony tarczycy w dużych dawkach, leki przeciwpadaczkowe (fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), heparyna (zwłaszcza niefrakcjonowana), antagoniści witaminy K, cyklosporyna, leki immunosupresyjne w dużych dawkach i inne antymetabolity, żywice wiążące kwasy żółciowe (np. cholestyramina), analogi gonadoliberyny, pochodne tiazolidynodionu (pioglitazon), tamoksifen (u kobiet przed menopauzą), inhibitory aromatazy, inhibitory pompy protonowej, leki przeciwretrowirusowe;
- unieruchomienie;
- przebyte złamania;
- sarkopenia.
Zapraszamy do skorzystania z programów profilaktycznych!