Profilaktyka i zwalczanie osteoporozy. Nowy program profilaktyczny
Ruszają kolejne programy profilaktyczne dla mieszkańców Płocka. O szczegółach prezydent Płocka Andrzej Nowakowski poinformował na konferencji prasowej.
Program realizuje przychodnia, którą urząd miasta wyłonił w konkursie ofert. To Świat Zdrowia Centrum Medyczne przy ul. Królewieckiej 24 a. Rejestracja na badania odbywa się pod numerem telefonu 24 367 63 41 lub 24 367 63 42 oraz osobiście w przychodni od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. Zapisywać mogą się wszystkie panie mieszkające w Płocku, które mają 65 i więcej lat. Z oferty skorzystają także kobiety od 40 do 64 roku życia, pod warunkiem, że mają stwierdzony co najmniej jeden z wielu czynników ryzyka. To m.in. zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, nerek, reumatyczne i układu oddechowego. W ramach programu realizowane jest m.in. badanie densytometryczne kości oraz ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy użyciu tzw. kalkulatora FRAX. Całkowity koszt programu, który będzie realizowany do końca grudnia 2025 roku, wynosi 922,5 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 738 tys. zł.
Dla mieszkanek i mieszkańców Płocka dostępna jest też kolejna pula blisko 600 bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego. – Badania te realizuje Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, który w sierpniu ubiegłego roku samorząd miasta wyposażył w nowoczesny endoskop – mówił zastępca prezydenta Roman Siemiątkowski.
Na wizytę można zapisać się od poniedziałku do piątku w godz. 12:30-14:00 osobiście w pracowni endoskopowej PZOZ przy ul. Kościuszki 28 lub telefonicznie pod numerem tel. 662 028 232.
Z bezpłatnego programu badań przesiewowych raka jelita grubego skorzystać mogą osoby:• w wieku 50 lat i więcej niezależnie od wywiadu rodzinnego• w wieku 40-65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego• w wieku 25-65 lat z rodziny HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością) – w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego i nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
W przypadku dwóch kolejnych programów czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie dofinansowania z instrumentu „Mazowsze dla zdrowia 2024”. Chodzi o profilaktyczne badanie piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 30-44 lata oraz badania prostaty dla mieszkańców Płocka w wieku 40 plus.
O jeszcze jednym, planowanym w Płocku programie profilaktycznym opowiedziała podczas konferencji Daria Domosławska, przewodnicząca komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej w Radzie Miasta Płocka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w tym roku, w porozumieniu z Akademią Mazowiecką, zostanie uruchomiony program profilaktyki cukrzycy u dzieci z klas czwartych płockich szkół podstawowych. W ramach tego zadania prowadzone mają być nie tylko badania diagnostyczne, ale także szeroko zakrojone działania edukacyjne.
Szczegółowe informacje o programach można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka pod numerem telefonu: 24 367 17 07.
Cały zapis konferencji znajdziecie Państwo na SoundCloud: