Polski Czerwony Krzyż - czym jest i komu pomaga? Wywiad z wolontariuszką z Płocka
25.02.2024 17:27
Polski Czerwony Krzyż - czym jest i komu pomaga? Wywiad z wolontariuszką z Płocka Darią Domosławską - Instruktorką Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża i Wolontariuszką.
1. Jakie są najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi Polski Czerwony Krzyż w zakresie świadczenia pomocy humanitarnej?
2. Czy możesz podać konkretne przykłady projektów lub inicjatyw, które Polski Czerwony Krzyż realizuje na rzecz osób potrzebujących pomocy w Polsce?
Polski Czerwony Krzyż w swojej 105-letniej działalności prowadził i prowadzi wiele projektów:
- projekty ekologiczne – wspierają krajową ekologię, pomagają utrzymać czystość w miastach i wsiach a pozyskane środki przeznaczonego są na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych.
- programy profilaktyczno-edukacyjne – od przedszkolaków do seniorów Polskie Czerwony Krzyż Prowadzi kursy pierwszej pomocy.
- PCK upowszechnia międzynarodowe prawo humanitarne, prowadząc Międzynarodową Szkołę Prawa Humanitarnego i Konfliktów Zbrojnych.
- prowadzone są programy Godne Dzieciństwo i Walka z Głodem jako zapobieganie wykluczeniu społecznemu.
- prowadzone są akcje: Czerwonokrzyska Gwiazdka, Wielkanoc z PCK , Gorączka Złota.
- prowadzony jest program „Dziel się uśmiechem” (dbałość o zdrowe zęby dzieci)
- „Drogowe ABC” - to program w którym, dzieci uczą się zasad ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa poruszania się pieszych, rowerzystów itp.
- „Bądź bezpieczny w PCK” przygotowanie na sytuacje kryzysowe, wypadki i katastrofy.
- Konkursy: „Młoda krew ratuje życie” – dla pełnoletnich uczniów, „Ognisty Ratownik” – dla jednostek Straży Pożarnej, Konkurs na najlepsza prace licencjacką, magisterską, doktorancką im. prof. Remigiusza Bierzanka dotyczący obronionych prac o tematyce Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, Konfliktów Zbrojnych lub Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
3. Jakie są główne cele Polskiego Czerwonego Krzyża w długoterminowej perspektywie, jeśli chodzi o pomoc potrzebującym?
Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Działa zgodnie z zasadami dostosowując swoją aktywność do celów zrównoważonego rozwoju, odpowiadając na wyzwania społeczne. Głównymi obszarami długoterminowego działania PCK jest gotowość do pomocy w czasie kryzysu, na rzecz zdrowia i profilaktyki, niwelowania nierówności społecznych oraz aktywizacja społeczna. Naszym hasłem jest: „Pomagamy od początku bez końca” czyli od 1919 roku do …
4. W jaki sposób społeczeństwo może aktywnie zaangażować się w wsparcie działań Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz potrzebujących?
Społeczeństwo zaangażowane jest Polski Czerwony Krzyż od najmłodszych lat życia. Kluby Wiewiórka, Szkolne Koła PCK, Akademickie Koła PCK, Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi i Krwiodawcy skupieni w Klubach HDK PCK to główna siła wspierająca Stowarzyszenie. Są to grupy, które poprzez przekazane przez Polski Czerwony Krzyż programy wspierają działania statutowe Stowarzyszenia.
Aktywna działalność wolontariuszy szerzy ideę pomagania wśród społeczeństwa. Hasłem wiodącym jest: „Bądź świadomy, bądź aktywny, bądź z nami”.
Każdy kto zechce wesprzeć nasza organizację może przekazać dobrowolny datek ze swojego 1,5% podatku (KRS Polskiego Czerwonego Krzyża 0000225587)
Działania statutowe Polskiego Czerwonego Krzyża wspierają darczyńcy zarówno z Polski jak i z zagranicy. PCK organizuje bale, koncerty charytatywne jak również zbiórki kwestarskie.
5. Jakie są najważniejsze wartości i zasady, którymi kieruje się Polski Czerwony Krzyż w swojej działalności na rzecz osób potrzebujących?
Niezależnie od pochodzenia, poglądów, czy orientacji politycznych wszystkich ludzi skupionych w Polskim Czerwonym Krzyżu łączy idea bezinteresownego pomagania. Polski Czerwony Krzyż działa zgodnie z 7 zasadami takimi jak: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność, powszechność. W Płocku Polski Czerwony Krzyż powstał 8 marca 1919 roku.