PolitykaLXI Sesja Rady Miasta

LXI Sesja Rady Miasta

W czwartek 25 stycznia 2024 r. odbyła się LXI Sesja Rady Miasta Płocka. Radni przyjęli wszystkie zgłoszone dokumenty i projekty uchwał.
LXI Sesja Rady Miasta
Redakcja Panorama Płock

W czwartek 25 stycznia 2024 r. odbyła się LXI Sesja Rady Miasta Płocka. Radni przyjęli wszystkie zgłoszone dokumenty i projekty uchwał.

Obrady rozpoczęły się od uroczystego wręczenia medalu dla prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego przez płockich działkowców. Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Płocku przyznał odznaczenie „Za zasługi dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych” w uznaniu wieloletniego wkładu dla rozwoju ogrodu i finansowe wsparcie samorządu dla płockich ROD-ów.

W pierwszej części obrad radni złożyli sprawozdania z działalności komisji: Rewizyjnej, Skarg, Wniosków i Petycji, Skarbu, Budżetu i Gospodarki Finansowej, Gospodarki Komunalnej za rok 2023, które zostały przyjęte.

Obraz

W dalszej części obrad płoccy radni przyjęli uchwałę pod nazwą „Strategia Rozwoju Ponadlokalnego dla Partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Miasta Płocka”. Jest ona bardzo ważna, ponieważ otwiera drogę do… pieniędzy na wspólne projekty. Idea takiej ponadlokalnej strategii polega na porozumieniu kilku lub nawet kilkunastu sąsiadujących ze sobą samorządów, które układają wspólny plan zazębiających się inwestycji i razem starają się o zewnętrzne środki na ich realizację. W pierwszej kolejności chodzi o środki europejskie, ale w grę wchodzą także krajowe, np. z różnych funduszy ochrony środowiska. Dotacje są bowiem łatwiejsze w zdobyciu, jeśli projekt inwestycji ma charakter ponadlokalny i dotyczy kilku samorządów. Łatwiej będzie nam zdobyć środki na budowę spójnej sieci dróg rowerowych w Płocku i okolicy niż jednej drogi w samym mieście.

Obraz

Choć mogą pojawić się wyjątki. Może zdarzyć się, że zbudujemy ścieżkę wyłącznie na terenie Płocka, ale taką, która zepnie całą sieć dróg rowerowych w mieście i pod miastem. Inwestycją taką jest np. kładka rowerowa na Moście im. Legionów Piłsudskiego. Gdy powstanie – połączy ścieżki w centrum ze wszystkimi trasami na lewym brzegu Wisły (także na terenie sąsiednich gmin).

Partnerstwo Płocka z innymi samorządami na północnym Mazowszu zaczęło się w połowie 2021 roku od podpisania listu intencyjnego z m.in. Gostyninem, Sierpcem, powiatem płockim, sierpeckim i gostynińskim oraz szeregiem gmin. W styczniu 2023 roku zrobiliśmy kolejny krok: 26 miast, powiatów i gmin naszego regionu powołało do życia Obszar Funkcjonalny Miasta Płocka. Wkrótce dołączyły do nas jeszcze dwie gminy.

Obraz

Przyjęta dziś strategia rozwoju zawiera analizę potrzeb naszego regionu. Mówi, że potrzebujemy poprawy infrastruktury drogowej oraz spójnego systemu transportu publicznego (wodorowego w przypadku Płocka). Poprawić też musimy bezpieczeństwo transportu ładunków ropopochodnych. Dużo do zrobienia jest w zakresie gospodarki wodnej oraz ściekowej.

Wyzwaniem będzie domknięcie systemu turystycznych tras rowerowych wzdłuż Wisły oraz powstanie trasy rowerowej wzdłuż szlaku im. Bolesława Krzywoustego (dziś tylko częściowo nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej).

Obraz

W samym Płocku chcemy zmodernizować trasę dojazdową do Mostu Solidarności oraz ul. Wyszogrodzką, a także przedłużyć ul. Przemysłową na osiedlu Trzepowo. Opracowanie mówi też, że powinniśmy inwestować w projekty miękkie – w kulturę, edukację, opiekę społeczną, opiekę nad dziećmi, czy zapewnienie łatwiejszego dostępu do usług zdrowotnych.

– Strategia pokazuje, że nadszedł czas na ochronę środowiska – komentuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Priorytetem będzie adaptacja do zmian klimatycznych, zakładanie terenów zielonych i budowa zbiorników retencyjnych, z których zebrana w czasie opadów woda posłuży do podlewania zieleni w porach suchych. A także termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, czy zmiana autobusów Komunikacji Miejskiej na tabor zeroemisyjny – dodaje prezydent.

Teraz kolejni partnerzy muszą podjąć analogiczne uchwały w sprawie wspólnej Strategii.

Obraz

W skład Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka wchodzi 28 samorządów: Płock (lider porozumienia), powiat płocki (w nim gminy: Nowy Duninów, Brudzeń Duży, Stara Biała, Bielsk, Radzanowo, Słupno, Łąck, Staroźreby, Bulkowo, Bodzanów, Słubice, miasto i gmina Gąbin oraz miasto i gmina Drobin), powiat sierpecki (w nim gminy:Sierpc, Szczutowo, Rościszewo, Zawidz, Gozdowo, Mochowo oraz gmina i miasto Sierpc), powiat gostyniński (w nim gminy: Gostynin, Szczawin Kościelny, gmina i miasto Sanniki oraz gmina i miasto Gostynin).

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła także stanowisko dotyczące przystąpienia Miasta Płocka do ogólnopolskiej kampanii społecznej pod nazwą „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”.

Wyniki głosowań, dokumenty z LXI Sesji Rady Miasta Płocka oraz uchwały są dostępne w portalue-Sesja oraz wBiuletynie Informacji Publicznej. Zapis transmisji sesji dostępny jesttu.

Wybrane dla Ciebie
Pożar mieszkania na Skarpie
Redakcja Panorama Płock