Wczoraj (11.06) do Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu zgłosiła się 38-letnia mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta otrzymała wiadomość od osoby podszywającej się pod jej znajomego, z prośba o pilne przekazanie kodów płatniczych. Ufając, że pomaga bliskiej osobie przekazała kody, w wyniku czego straciła 3 tysiące złotych.
Aby nie paść ofiarą podobnego oszustwa, policjanci apelują o ostrożność i przypominają:
• korzystaj z dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS),
• zawsze potwierdzaj tożsamość osoby proszącej o przesłanie pieniędzy, jeśli wiadomość przesłana jest przez komunikator, najlepiej zadzwonić i upewnić się, że prośba rzeczywiście pochodzi od znajomego
• sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
• chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.
Co radzi Policja? Przede wszystkim należy zachować czujność i rozsądnie podchodzić do wiadomości o pożyczenie pieniędzy.