Jeziora Zdworskie, Górskie i Ciechomickie zagrożone. Jest apel do ministerstwa
Obniżający się poziom wód i postępujące zmiany środowiskowe budzą coraz większe obawy o przyszłość jezior Zdworskiego, Górskiego i Ciechomickiego. Starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wód Polskich z apelem o podjęcie pilnych działań mających na celu ochronę cennych akwenów.
Jeziora Zdworskie, Górskie i Ciechomickie od lat należą do najcenniejszych przyrodniczo i turystycznie miejsc w regionie płockim. To popularne miejsca wypoczynku mieszkańców, a jednocześnie ważne siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt. Dziś jednak ich przyszłość staje pod znakiem zapytania.
Coraz większy niepokój budzi obniżający się poziom wód oraz postępujące zmiany środowiskowe, które mogą prowadzić do degradacji akwenów. W związku z tym starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z prośbą o wsparcie i informacje dotyczące działań podejmowanych w celu ochrony jezior.
Nie możemy czekać, aż problem stanie się nieodwracalny. Wierzymy, że wspólne działania samorządów, ekspertów i instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną pozwolą skutecznie zadbać o przyszłość naszych jezior.
Jak zaznacza samorządowiec, problem nie jest nowy. Już w marcu odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi ochroną jezior, a także przeprowadzono wizję lokalną w terenie. Wnioski były jednoznaczne.
To nie jest temat, który "sam się rozwiąże".
Starosta zwrócił się do Wód Polskich z pytaniami dotyczącymi dotychczasowych działań oraz planów na przyszłość. Jednocześnie zaapelował o przeprowadzenie kompleksowych badań całego systemu jezior i wdrożenie konkretnych rozwiązań, które pozwolą zatrzymać niekorzystne procesy.
Jedną z propozycji jest powołanie roboczego zespołu ds. ochrony i odbudowy zasobów wodnych jezior Zdworskiego, Górskiego i Ciechomickiego. W jego skład mogliby wejść przedstawiciele samorządów, eksperci oraz instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną.
Potrzebne są rzetelne badania całego systemu jezior i wspólne przedsięwzięcia ratujące te cenne akweny – bez odkładania sprawy na później.
Samorządowcy liczą, że szybka reakcja odpowiednich instytucji pozwoli zahamować proces degradacji jezior. Jak zaznaczają, są to miejsca o ogromnym znaczeniu nie tylko dla przyrody, ale również dla mieszkańców i lokalnej turystyki.
Bo są miejsca, których po prostu nie wolno nam stracić.