Jar Brzeźnica zostanie przekształcony w park o powierzchni 50 ha
19.02.2024 19:52
Jar Brzeźnica zostanie przekształcony w park o powierzchni 50 ha. Przetnie go jedynie wykonana z naturalnych materiałów ścieżka dla pieszych oraz rowerzystów o długości 2,5 km, a na stoku obok niej – wytyczony zostanie pierwszy single track do jazdy rowerem (to projekt wybrany przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Płocka).Obecnie w Jarze Brzeźnicy trwa ekspertyza dendrologiczna, jej efekty poznamy na przełomie maja i czerwca.
Prezydent podkreślił, że kształtowanie przestrzeni miejskiej w sposób zrównoważony jest wyzwaniem zarówno na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Obszary na rzecz zielonego rozwoju miasta oznaczają: efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, dostosowanie do zmian klimatu, gospodarkę wodno-ściekową, gospodarkę obiegu zamkniętego, bioróżnorodność. Wszystkie te dziedziny, w sposób szczególny, są objęte założeniami polityki spójności perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. W każdym z tych obszarów pracujemy nad projektami, o dofinansowanie których planujemy się ubiegać.
I dodał, że od lat miasto inwetuje w zieleń miejską: w parki osiedlowe, skwery, parki kieszonkowe, które oprócz korzyści ekologicznych, środowiskowych, cieszą mieszkańców, jak np. nowa, zielona aranżacja Alei Roguckiego, zagospodarowanie pl. Dąbrowskiego, terenu przy ul. Hermana, parku Mościckiego, skweru przy ul. Braci Jeziorowskich.
W ubiegłym roku na terenie całego Płocka, w parkach, skwerach i pasach drogowych, posadzono 988 drzew. Przed nami nowa inwestycja w zieleń o nieco innym charakterze. Miasto chce zagospodarować Jar Brzeźnicy. Jest wyjątkowy, malowniczy, nieuregulowany, wręcz dziki i trudno dostępny. Koncepcja zakłada zbudowanie na odcinku od Parowej do końca szerokiego Jaru Brzeźnicy na wysokości osiedla Łukasiewicza szerokiej na 3 metry ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Będzie ona miała 2,5 km długości. Prezydent informuje, że będzie ona wykonana z trwałych, ale naturalnych materiałów, jak w przypadku ścieżki biegowej nad Sobótką. Czyli zrobić ją z kamieni (to fundament drogi) oraz iłów, które je wypełniają i zapewniają możliwość wygodnego spaceru, biegu, czy jazdy rowerem.
Uniwersalna ścieżka w Jarze Brzeźnicy ma poprowadzić po śladzie istniejącej kiedyś tam drogi, której fragmenty – wykonane z kocich łbów – do dziś się zachowały. Zostaną one rozebrane.
Ścieżka ta połączy tereny zadrzewione, łąki kwietne, miejsca piknikowe, punkty widokowe i zejścia nad Brzeźnicę. Na razie nie będzie tam miejskich mebli, jak np. ławeczek, czy śmietniczek. Planowana droga nie będzie oświetlona, czy monitorowana. Zrobiona zostanie tak zwana „Dzika natura w środku miasta” – otoczone naturalną zielenią miejsce do wyciszenia się, dotlenienia i relaksu.Będzie to największy naturalny park w Płocku o powierzchni ok. 50 ha (dla porównania Park Północny na Podolszycach ma powierzchnię 3 ha).
Jednocześnie z urządzaniem parku potoczy się „budowa”, czy też bardziej wytyczenie i urządzenie pierwszego w Płocku toru do jazdy górskim rowerem typu single track – również naturalnej, nieutwardzonej ścieżki przez las. Jest to projekt Budżetu Obywatelskiego Płocka. Single Track powstanie równolegle do ścieżki spacerowej, tyle że wyżej od niej, na jednym ze stoków i także on będzie miał 2,5 km długości. Co ważne ze względów bezpieczeństwa te dwie trasy – dla spacerowiczów oraz dla rowerów górskich – nie mogą i nie będą się przecinać.
Na żółto zaznaczyliśmy przebieg planowanej ścieżki rekreacyjnej przez Jar Brzeźnicy
Na ten moment trwają prace inwentaryzacji dendrologicznej (dal obydwu inwestycji), dzięki której dowiemy się, które drzewa muszą zostać usunięte, a które można zostawić naturze, aż do ich naturalnego końca. Następnie miasto przystąpi do opracowania dokumentacji technicznej, która pozwoli też ubiegać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych krajowych. I w tym roku miasto planuje rozpoczęcie realizacji zarówno ścieżki dla pieszych (w tegorocznym budżecie Płocka przeznaczono na to 1 mln zł) oraz trasy single track (zarezerwowano na nią ponad 900 tys. zł).
(źródło: plock.eu)