Dyskusja na temat Wisły w trakcie Centralnego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego
13.05.2024 13:36
W sobotę odbyło się Centralne Rozpoczęcie Sezonu 2024 w PTTK Morka w Płocku, o które zapraszaliśmy w materiale:
Podczas wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny na statku “Przyszłość turystyki wodnej na Wiśle w Płocku”. Dyskusja na temat Wisły była bardzo angażująca. Uczestniczyli w niej m.in W panelu udział wzięli Piotr Felniak (Wody Polskie), Tomasz Kominek, Stanisław Fidelis, Adrian Brudnicki, Waldemar Sochocki, Piotr Ślęzak oraz przedstawiciele wodniaków.
Dyskusja dotyczyła kwestii:
- Bezpieczeństwa na szlaku,
- Pozyskiwania środków na przedsięwzięcia,
- Pogłębiania Wisły.
Radny Rady Miasta Płocka rozpoczął dyskusję zaznaczając, że:
Głównym tematem Forum Wiślanego była turystyka. W trakcie rozmowy poruszono także sprawę nielegalnych zrzutów ścieków. Na odcinku Płock-Warszawa doliczono się prawie 400 nielegalnych miejsc zrzutu według relacji osób biorących udział w dyskusji. Trudnym aspektem jest także wypracowanie porozumienia z ekologami, którzy nie zgadzają się na wiele działań.
Zapis z całego Forum Wiślanego dostępny jest na naszym Soundcloud!
Debata przyczyniła się do wyznaczenia kolejnych działań, które są niezbędne, aby poprawić sytuację szlaku Wisły i bezpieczeństwa. Są to:
- zabezpieczenie terenu przed wytwarzaniem fali,
- Znalezienie źródeł zanieczyszczeń,
- Pomysł na aplikację, która ułatwi i usprawni podejmowanie działań.
Adrian Brudnicki zaproponował, aby za cztery tygodnie spotkać się ponownie i wypracować szersze perspektywy działania.
Radny Rady Miasta Płocka Tomasz Kominek napisał na swoim Facebooku, że wszystkie tematy wymagają szerszej perspektywy i organizowania kolejnych spotkań, na których porusza się kwestie związane z:
a) bezpieczeństwem na Wiśle - głębokość akwenu, oznakowanie oraz w sumie najtrudniejszy wątek - bagrowanie zbiornika, które ma zapobiec m.in. powodziom.
b) czystością wody, jako czynnika przekładający się na zainteresowanie uprawianiem turystyki i sportów wodnych na Wiśle. Pomysły jak identyfikować zanieczyszczenia jako społeczność wodników, którzy są świadkami takich sytuacji.
c) promocji akwenu - w celu zainteresowania mieszkańców Płocka i okolic jak i również Warszawy, Łodzi.