Czy każdy człowiek ma równe szanse na godne życie?
Większość z nas kojarzy koncepcję określaną jako "czysta karta" (łac. tabula rasa), która zakłada, że umysł człowieka w chwili narodzin jest jak niezapisana, pusta kartka papieru, na której nie ma żadnych wrodzonych idei ani treści, a wszelka wiedza pochodzi wyłącznie z doświadczenia i edukacji.
Brzmi bardzo optymistycznie, niestety życie pokazuje, że moment narodzin to jedyny, bardzo ulotny, czas kiedy większość tych małych i bezbronnych ludzkich istot ma tylko potencjalnie nieograniczone możliwości kształtowania swojej przyszłości.
Twarda rzeczywistość już za chwilę zweryfikuje te teoretyczne założenia i udowodni, że od początku egzystencji warunki funkcjonowania każdego z nas są określane np. przez uwarunkowania genetyczne czy otoczenie w jakim dorastamy, ze szczególnym wpływem wzorców rodzinnych. Wpływa na nas także ustrój państwa czy stan środowiska naturalnego, ale też cały nieskończony zbiór innych losowych zdarzeń, których doświadczymy w trakcie naszego życia i ciągłego procesu socjalizacji.
Wizja osiągnięcia życiowego "sukcesu" dostępna jest tylko nielicznym. Gdy uważnie rozejrzymy się wokół siebie, z pewnością dostrzeżemy ludzi, którzy stanęli lub staną wobec trudności, z którymi nie będą potrafili sobie sami poradzić.
Znany wszystkim efekt śnieżnej kuli, sprawdza się także jako metafora codziennego życia, otóż kumulacja trudności powoduje, że często ludzie nie są w stanie w pełni uczestniczyć w życiu społecznym – np. w wyniku doświadczania bezrobocia, bezdomności czy samotności, a konsekwencją wymienionych zjawisk może być też niemożność skorzystania z oferty kulturalnej lub szczególnie dotkliwa niemożność skorzystania z odpowiedniej opieki przy okazji wypadku lub potrzeby skorzystania z zaawansowanego leczenia, gdy pojawią się problemy zdrowotne.
Opisaną niezdolność do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym czy kulturalnym nazywamy marginalizacją albo wykluczeniem społecznym.
Marginalizacja, czyli wykluczenie z udziału w życiu społecznym jednostek, grup społecznych lub, w ujęciu globalnym, społeczeństw w stosunku do ich otoczenia społecznego może pojawić się w różnych momentach życia i powszechnie jest rozumiane jako brak możliwości bycia uczestnikiem ważnych aspektów życia społecznego, takich jak np.: gospodarcze, społeczne czy kulturowe.
Polska od wielu lat, głównie dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, jest częścią rozwiniętego gospodarczo świata, w którym istnieje wiele rozwiązań, których zadaniem jest wyrównywanie szans i wspieranie potrzebujących.
Takimi rozwiązaniami są np. powszechny system oświaty, system zdrowotny czy system opieki społecznej, a w jego ramach ekonomia społeczna. Świadome społeczeństwo obywatelskie wspiera budowanie wzajemnej empatii i gotowości niesienia pomocy, także dlatego, że te aktywności poszerzają zarówno nasze wspólne, społeczne, jak i indywidualne perspektywy.
Niniejszą publikacją rozpoczynamy cykl materiałów informacyjno-promocyjnych na temat ekonomii społecznej, jako jednego z kluczowych sektorów polskiej i europejskiej gospodarki, szczególnie wspieranego przez Unię Europejską, ponieważ łączy cele społeczne z działalnością gospodarczą.
Obejmuje przedsiębiorstwa, organizacje i podmioty prawne, takie jak spółdzielnie, fundacje, spółki non-profit, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa społeczne, które koncentrują się na rozwiązywaniu problemów społecznych i tworzeniu wartości dla społeczności, głownie tych lokalnych, a nie tylko na maksymalizacji zysku.
Kampania "Najpierw człowiek, potem zysk" ma na celu przybliżenie zarówno podstawowych informacji o ekonomii społecznej, jak i prezentacji "Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego" oraz wspieranych przez niego podmiotów ekonomii społecznej.
Projekt "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu VIII Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, Działanie 8.2 Ekonomia społeczna, Program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021 – 2027.
Materiał:
Stowarzyszenie Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego, projekt pn. "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego.